Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hankasalmi/41580
Vertaa

Sauvamäki

41580·Hankasalmi
11 × 15 km

Postinumeroalueella Sauvamäki (41580), Hankasalmi, asuu 211 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 372 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,1 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Hankasalmi)Väkiluku: sija 5/8 (Hankasalmi)
Väkiluku
211-16,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 372 €+27,1 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,6 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
91,6 %
Vuokra: 7,5 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
44,9 %
Työttömyysaste
12,5 %-2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 27,0 %

Tunnusluvut

Alueen Sauvamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku211-16,6 %
Mediaanitulot23 372 €+27,1 %
Keski-ikä49,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut18,6 %+3,0 %
Työttömyysaste12,5 %-2,8 %
Omistusasunnot91,6 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,6 %
Vuokra7,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat44,9 %
Muut taloudet40,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Sauvamäki

Mitkä ovat alueen Sauvamäki (41580) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 372 €. Muutos 5 vuodessa: +27,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sauvamäki (41580) on?
211 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,6 %.
Millaista asuminen alueella Sauvamäki on?
Kotitalouksista 91,6 % asuu omistusasunnossa ja 7,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Sauvamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hankasalmi: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 18,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41520Hankasalmi Keskus
  • ·41500Hankasalmi Asemanseutu
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·51260Tahkomäki (Kangasniemi)
  • ·77770Myhinpää (Rautalampi)
  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·41560Säkinmäki
  • ·51270Kutemajärvi (Kangasniemi)
  • ·51380Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41490Niemisjärvi
  • ·77110Paltanen (Pieksämäki)
  • ·76100Pieksämäki Keskus (Pieksämäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 109. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 018. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hankasalmi2. · 8 alueesta

Muut alueet: Hankasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hankasalmi
#AlueArvo
1.Niemisjärvi4149025 392 €+23,8 %
2.Ristimäki4154022 886 €+32,3 %
3.Hankasalmi Keskus4152022 656 €+20,1 %
4.Hankasalmi Asemanseutu4150022 408 €+18,6 %
5.Hannula4155021 840 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
50120Siekkilä

Mikkeli

Mediaanitulot
23 374 €
Väkiluku
1 445
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
61600Jalasjärvi Keskus

Kurikka

Mediaanitulot
23 370 €
Väkiluku
3 717
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
16230Artjärvi Kirkonkylä

Orimattila

Mediaanitulot
23 376 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
45130Korjala-Kaunisnurmi

Kouvola

Mediaanitulot
23 376 €
Väkiluku
1 675
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hankasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle