Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hankasalmi/41520
Vertaa

Hankasalmi Keskus

41520·Hankasalmi
23 × 16 km

Postinumeroalueella Hankasalmi Keskus (41520), Hankasalmi, asuu 1 765 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 656 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,1 %. Alueen asunnoista 94,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/8 (Hankasalmi)Väkiluku: sija 1/8 (Hankasalmi)
Väkiluku
1 765-7,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 656 €+20,1 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,1 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
69,2 %
Vuokra: 29,7 %
Lapsiperheet
14,9 %
Yksinasuvat
50,4 %
Työttömyysaste
11,0 %-0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,5 %
65 vuotta täyttäneet: 40,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hankasalmi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 765-7,0 %
Mediaanitulot22 656 €+20,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)778 €/m²-22,0 %
Keski-ikä53,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut25,1 %+0,9 %
Työttömyysaste11,0 %-0,2 %
Omistusasunnot69,2 %-
Lapsiperheet14,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus69,2 %
Vuokra29,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo94,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,9 %
Yksinasuvat50,4 %
Muut taloudet34,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hankasalmi Keskus

Mitkä ovat alueen Hankasalmi Keskus (41520) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 656 €. Muutos 5 vuodessa: +20,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hankasalmi Keskus (41520) on?
1 765 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hankasalmi Keskus (41520)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 778 €/m² (2024). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -22,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hankasalmi Keskus on?
Kotitalouksista 69,2 % asuu omistusasunnossa ja 29,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 94,5 % pientaloissa.
Miten alue Hankasalmi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hankasalmi: 4 / 8. Korkeakoulutetut: 25,1 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41560Säkinmäki
  • ·41580Sauvamäki
  • ·41500Hankasalmi Asemanseutu
  • ·77770Myhinpää (Rautalampi)
  • ·41540Ristimäki
  • ·44320Sirkkamäki (Konnevesi)
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·51260Tahkomäki (Kangasniemi)
  • ·41530Veneranta
  • ·41490Niemisjärvi
  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·44350Istunmäki (Konnevesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 316. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet822. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hankasalmi4. · 8 alueesta

Muut alueet: Hankasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hankasalmi
#AlueArvo
1.Niemisjärvi4149025 392 €+23,8 %
2.Sauvamäki4158023 372 €+27,1 %
3.Ristimäki4154022 886 €+32,3 %
4.Hankasalmi Asemanseutu4150022 408 €+18,6 %
5.Hannula4155021 840 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07940Määrlahti

Loviisa

Mediaanitulot
22 656 €
Väkiluku
961
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
32920Kauvatsa

Kokemäki

Mediaanitulot
22 653 €
Väkiluku
515
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
82675Niirala-Jänisjoki

Tohmajärvi

Mediaanitulot
22 652 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
41970Huttula

Keuruu

Mediaanitulot
22 663 €
Väkiluku
40
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hankasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle