Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hankasalmi/41550
Vertaa

Hannula

41550·Hankasalmi
7,1 × 8,3 km

Postinumeroalueella Hannula (41550), Hankasalmi, asuu 146 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 840 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,9 %. Alueen asunnoista 95,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Hankasalmi)Väkiluku: sija 7/8 (Hankasalmi)
Väkiluku
146-5,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 840 €+18,9 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,3 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
97,0 %
Vuokra: 3,0 %
Lapsiperheet
22,7 %
Yksinasuvat
40,9 %
Työttömyysaste
3,8 %-10,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,5 %
65 vuotta täyttäneet: 33,6 %

Tunnusluvut

Alueen Hannula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku146-5,2 %
Mediaanitulot21 840 €+18,9 %
Keski-ikä46,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut24,3 %+2,8 %
Työttömyysaste3,8 %-10,0 %
Omistusasunnot97,0 %-
Lapsiperheet22,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,0 %
Vuokra3,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,3 %
Pientalo95,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,7 %
Yksinasuvat40,9 %
Muut taloudet36,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Hannula

Mitkä ovat alueen Hannula (41550) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 840 €. Muutos 5 vuodessa: +18,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hannula (41550) on?
146 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,2 %.
Millaista asuminen alueella Hannula on?
Kotitalouksista 97,0 % asuu omistusasunnossa ja 3,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,3 % on kerrostaloissa ja 95,4 % pientaloissa.
Miten alue Hannula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hankasalmi: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 24,3 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41540Ristimäki
  • ·41370Kuusa (Laukaa)
  • ·44330Hytölä (Konnevesi)
  • ·44300Konnevesi Keskus (Konnevesi)
  • ·41530Veneranta
  • ·44320Sirkkamäki (Konnevesi)
  • ·41390Äijälä (Laukaa)
  • ·41400Lievestuore (Laukaa)
  • ·41325Laukkavirta (Laukaa)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·41560Säkinmäki
  • ·44350Istunmäki (Konnevesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 523. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 286. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hankasalmi6. · 8 alueesta

Muut alueet: Hankasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hankasalmi
#AlueArvo
1.Niemisjärvi4149025 392 €+23,8 %
2.Sauvamäki4158023 372 €+27,1 %
3.Ristimäki4154022 886 €+32,3 %
4.Hankasalmi Keskus4152022 656 €+20,1 %
5.Hankasalmi Asemanseutu4150022 408 €+18,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81650Hattuvaara

Lieksa

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa
19230Onkiniemi

Sysmä

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
34950Ohtola

Virrat

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
13250Katuma

Hämeenlinna

Mediaanitulot
21 849 €
Väkiluku
1 027
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hankasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle