Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/47850
Vertaa

Verla

47850·Kouvola
7,7 × 13 km

Postinumeroalueella Verla (47850), Kouvola, asuu 132 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 564 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 9,0 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 37/49 (Kouvola)
Väkiluku
132-1,5 %(5v)
Mediaanitulot
27 564 €+39,7 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,2 %+9,0 %(5v)
Omistusasunnot
92,5 %
Vuokra: 3,0 %
Lapsiperheet
10,4 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
9,3 %-1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,1 %
65 vuotta täyttäneet: 42,4 %

Tunnusluvut

Alueen Verla tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku132-1,5 %
Mediaanitulot27 564 €+39,7 %
Keski-ikä56,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut34,2 %+9,0 %
Työttömyysaste9,3 %-1,2 %
Omistusasunnot92,5 %-
Lapsiperheet10,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,5 %
Vuokra3,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,4 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet52,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Verla

Mitkä ovat alueen Verla (47850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 564 €. Muutos 5 vuodessa: +39,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Verla (47850) on?
132 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %.
Millaista asuminen alueella Verla on?
Kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa ja 3,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Verla vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 6 / 49. Korkeakoulutetut: 34,2 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·47830Hasula
  • ·47810Selänpää
  • ·45940Oravala
  • ·47760Huhdasjärvi
  • ·45910Voikkaa
  • ·45810Pilkanmaa
  • ·47900Vuohijärvi
  • ·45750Kuusankosken Sairaala-alue
  • ·45700Kuusankoski Keskus
  • ·45330Harju
  • ·47910Hillosensalmi
  • ·47710Jaala kk

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet747. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 373. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola6. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01700Kivistö

Vantaa

Mediaanitulot
27 568 €
Väkiluku
13 583
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
91410Jokirinne

Muhos

Mediaanitulot
27 559 €
Väkiluku
1 136
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
68910Pännäinen

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 557 €
Väkiluku
1 301
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
92130Isoholmi - Antinkangas

Raahe

Mediaanitulot
27 554 €
Väkiluku
3 034
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle