Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01700
Vertaa

Kivistö

01700·Vantaa
2,5 × 2,7 km

Postinumeroalueella Kivistö (01700), Vantaa, asuu 13 583 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 568 €, asukkaiden keski-ikä on 33,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,9 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Työttömyysaste on kasvanut 7,6 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 81,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 26/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 5/36 (Vantaa)
Väkiluku
13 583+38,4 %(5v)
Mediaanitulot
27 568 €+7,1 %(5v)
Keski-ikä
33,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,9 %-3,9 %(5v)
Omistusasunnot
28,3 %
Vuokra: 70,9 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
53,3 %
Työttömyysaste
13,4 %+7,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
26,9 %
65 vuotta täyttäneet: 6,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kivistö tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku13 583+38,4 %
Mediaanitulot27 568 €+7,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 694 €/m²-12,3 %
Keski-ikä33,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,9 %-3,9 %
Työttömyysaste13,4 %+7,6 %
Omistusasunnot28,3 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 170 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus28,3 %
Vuokra70,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo81,9 %
Pientalo18,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat53,3 %
Muut taloudet24,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kivistö

Mitkä ovat alueen Kivistö (01700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 568 €. Muutos 5 vuodessa: +7,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kivistö (01700) on?
13 583 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +38,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kivistö (01700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 694 €/m² (2025). Luku perustuu 170 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -12,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kivistö on?
Kotitalouksista 28,3 % asuu omistusasunnossa ja 70,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 81,9 % on kerrostaloissa ja 18,0 % pientaloissa.
Miten alue Kivistö vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 26 / 36. Korkeakoulutetut: 33,9 %, keski-ikä: 33,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01730Vantaanpuisto
  • ·01620Martinlaakso
  • ·01760Seutula
  • ·01720Petikko
  • ·01750Keimola
  • ·01740Tuupakan teollisuusalue
  • ·01670Vantaanlaakso
  • ·01600Myyrmäki
  • ·01680Askisto
  • ·01610Kaivoksela
  • ·01660Varisto
  • ·01650Vapaala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet746. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet42. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa26. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47850Verla

Kouvola

Mediaanitulot
27 564 €
Väkiluku
132
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
91410Jokirinne

Muhos

Mediaanitulot
27 559 €
Väkiluku
1 136
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
68910Pännäinen

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 557 €
Väkiluku
1 301
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
92130Isoholmi - Antinkangas

Raahe

Mediaanitulot
27 554 €
Väkiluku
3 034
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle