Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77110
Vertaa

Paltanen

77110·Pieksämäki
10 × 15 km

Postinumeroalueella Paltanen (77110), Pieksämäki, asuu 87 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 864 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 11,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 19/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
87+11,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 864 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v-5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,3 %-3,2 %(5v)
Omistusasunnot
88,4 %
Vuokra: 7,0 %
Lapsiperheet
30,2 %
Yksinasuvat
37,2 %
Työttömyysaste
15,4 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,6 %
65 vuotta täyttäneet: 25,3 %

Tunnusluvut

Alueen Paltanen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku87+11,5 %
Mediaanitulot24 864 €+16,3 %
Keski-ikä47,0 v-5,0 %
Korkeakoulutetut20,3 %-3,2 %
Työttömyysaste15,4 %+1,8 %
Omistusasunnot88,4 %-
Lapsiperheet30,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,4 %
Vuokra7,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,2 %
Yksinasuvat37,2 %
Muut taloudet32,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Paltanen

Mitkä ovat alueen Paltanen (77110) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 864 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paltanen (77110) on?
87 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +11,5 %.
Millaista asuminen alueella Paltanen on?
Kotitalouksista 88,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Paltanen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 9 / 21. Korkeakoulutetut: 20,3 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76100Pieksämäki Keskus
  • ·77140Huumala
  • ·77120Venetmäki
  • ·76850Naarajärvi
  • ·77220Neuvola
  • ·77240Halkokumpu
  • ·77770Myhinpää (Rautalampi)
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·76150Länsirinne
  • ·76940Nenonpelto
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·51670Nykälä (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 598. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 618. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki9. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39610Kovelahti

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 864 €
Väkiluku
182
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
61180Haapaluoma

Seinäjoki

Mediaanitulot
24 860 €
Väkiluku
191
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
23310Taivassalo

Taivassalo

Mediaanitulot
24 857 €
Väkiluku
1 652
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
68700Teerijärvi

Kruunupyy

Mediaanitulot
24 857 €
Väkiluku
1 687
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle