Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77220
Vertaa

Neuvola

77220·Pieksämäki
13 × 16 km

Postinumeroalueella Neuvola (77220), Pieksämäki, asuu 137 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 827 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,3 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 12,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 16/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
137-9,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 827 €+26,5 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,0 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
14,5 %
Yksinasuvat
30,4 %
Työttömyysaste
1,8 %-12,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 43,1 %

Tunnusluvut

Alueen Neuvola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku137-9,3 %
Mediaanitulot25 827 €+26,5 %
Keski-ikä55,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,0 %-0,2 %
Työttömyysaste1,8 %-12,0 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet14,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,5 %
Yksinasuvat30,4 %
Muut taloudet55,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Neuvola

Mitkä ovat alueen Neuvola (77220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 827 €. Muutos 5 vuodessa: +26,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Neuvola (77220) on?
137 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,3 %.
Millaista asuminen alueella Neuvola on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Neuvola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 4 / 21. Korkeakoulutetut: 24,0 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77240Halkokumpu
  • ·51670Nykälä (Mikkeli)
  • ·76850Naarajärvi
  • ·77110Paltanen
  • ·51270Kutemajärvi (Kangasniemi)
  • ·76150Länsirinne
  • ·51460Luusniemi (Kangasniemi)
  • ·77120Venetmäki
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·51440Vuojalahti (Kangasniemi)
  • ·77140Huumala
  • ·51600Haukivuori Keskus-Pitkäaho (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 250. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 344. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki4. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %
5.Naarajärvi7685025 560 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85180Rahja

Kalajoki

Mediaanitulot
25 826 €
Väkiluku
388
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41360Valkola

Laukaa

Mediaanitulot
25 829 €
Väkiluku
454
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
66900Uusikaarlepyy Keskus

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
25 824 €
Väkiluku
4 052
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
27640Honkilahti kk

Eura

Mediaanitulot
25 824 €
Väkiluku
283
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle