Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/51520
Vertaa

Hiirola

51520·Mikkeli
8,7 × 16 km

Postinumeroalueella Hiirola (51520), Mikkeli, asuu 385 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 855 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,1 %. Alueen asunnoista 97,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 22/41 (Mikkeli)
Väkiluku
385-8,6 %(5v)
Mediaanitulot
26 855 €+18,1 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,0 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
93,7 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
20,1 %
Yksinasuvat
40,2 %
Työttömyysaste
12,2 %+5,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,2 %
65 vuotta täyttäneet: 26,5 %

Tunnusluvut

Alueen Hiirola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku385-8,6 %
Mediaanitulot26 855 €+18,1 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut26,0 %+0,8 %
Työttömyysaste12,2 %+5,8 %
Omistusasunnot93,7 %-
Lapsiperheet20,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,7 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,4 %
Pientalo97,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,1 %
Yksinasuvat40,2 %
Muut taloudet39,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hiirola

Mitkä ovat alueen Hiirola (51520) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 855 €. Muutos 5 vuodessa: +18,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hiirola (51520) on?
385 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,6 %.
Millaista asuminen alueella Hiirola on?
Kotitalouksista 93,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,4 % on kerrostaloissa ja 97,3 % pientaloissa.
Miten alue Hiirola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 13 / 41. Korkeakoulutetut: 26,0 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·50170Peitsari
  • ·51540Kalvitsa
  • ·50970Ihastjärvi
  • ·51620Pitkäaho
  • ·50300Rämälä
  • ·50180Visulahti
  • ·50100Mikkeli Keskus
  • ·50120Siekkilä
  • ·50190Tuppurala
  • ·50150Tusku
  • ·50130Nuijamies
  • ·50160Kattilansilta

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet961. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 577. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli13. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
78880Kuvansi

Joroinen

Mediaanitulot
26 855 €
Väkiluku
1 074
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
51380Synsiö

Kangasniemi

Mediaanitulot
26 860 €
Väkiluku
46
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
44330Hytölä

Konnevesi

Mediaanitulot
26 862 €
Väkiluku
257
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
68555Bosund

Luoto

Mediaanitulot
26 848 €
Väkiluku
1 116
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle