Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Puumala/52230
Vertaa

Hurissalo

52230·Puumala
16 × 23 km

Postinumeroalueella Hurissalo (52230), Puumala, asuu 212 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 610 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 %. Alueen asunnoista 99,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/3 (Puumala)Väkiluku: sija 2/3 (Puumala)
Väkiluku
212-3,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 610 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,6 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
93,9 %
Vuokra: 0,9 %
Lapsiperheet
5,3 %
Yksinasuvat
40,4 %
Työttömyysaste
11,0 %+3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,1 %
65 vuotta täyttäneet: 48,6 %

Tunnusluvut

Alueen Hurissalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku212-3,6 %
Mediaanitulot23 610 €+19,4 %
Keski-ikä59,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut27,6 %+4,7 %
Työttömyysaste11,0 %+3,5 %
Omistusasunnot93,9 %-
Lapsiperheet5,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,9 %
Vuokra0,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,3 %
Yksinasuvat40,4 %
Muut taloudet54,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Hurissalo

Mitkä ovat alueen Hurissalo (52230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 610 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hurissalo (52230) on?
212 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %.
Millaista asuminen alueella Hurissalo on?
Kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa ja 0,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,3 % pientaloissa.
Miten alue Hurissalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Puumala: 2 / 3. Korkeakoulutetut: 27,6 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54950Pettilä (Savitaipale)
  • ·54940Solkei (Taipalsaari)
  • ·52150Hauhala (Mikkeli)
  • ·51890Risulahti (Juva)
  • ·52360Someenjärvi (Mikkeli)
  • ·54930Levänen (Taipalsaari)
  • ·51880Koikkala (Juva)
  • ·52100Anttola (Mikkeli)
  • ·54800Savitaipale Keskus (Savitaipale)
  • ·52200Puumala Keskus
  • ·54820Kotimäki (Lemi)
  • ·54920Taipalsaari (Taipalsaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 029. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 012. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Puumala2. · 3 alueesta

Muut alueet: Puumala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Puumala
#AlueArvo
1.Puumala Keskus5220024 560 €+25,0 %
2.Ryhälä5227022 191 €+42,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01360Koivukylä-Havukoski

Vantaa

Mediaanitulot
23 609 €
Väkiluku
12 857
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
93540Tyrövaara

Taivalkoski

Mediaanitulot
23 614 €
Väkiluku
307
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
43660Vastinki

Karstula

Mediaanitulot
23 614 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
17240Kalkkinen

Asikkala

Mediaanitulot
23 604 €
Väkiluku
355
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Puumala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle