Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/52100
Vertaa

Anttola

52100·Mikkeli
22 × 29 km

Postinumeroalueella Anttola (52100), Mikkeli, asuu 1 318 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 071 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,3 %. Alueen asunnoista 93,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 25/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 13/41 (Mikkeli)
Väkiluku
1 318-5,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 071 €+17,3 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,5 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
81,5 %
Vuokra: 17,5 %
Lapsiperheet
13,6 %
Yksinasuvat
43,3 %
Työttömyysaste
14,2 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 38,3 %

Tunnusluvut

Alueen Anttola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 318-5,0 %
Mediaanitulot24 071 €+17,3 %
Keski-ikä53,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut28,5 %+1,5 %
Työttömyysaste14,2 %+3,3 %
Omistusasunnot81,5 %-
Lapsiperheet13,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,5 %
Vuokra17,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,6 %
Pientalo93,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,6 %
Yksinasuvat43,3 %
Muut taloudet43,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Anttola

Mitkä ovat alueen Anttola (52100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 071 €. Muutos 5 vuodessa: +17,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Anttola (52100) on?
1 318 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,0 %.
Millaista asuminen alueella Anttola on?
Kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa ja 17,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,6 % on kerrostaloissa ja 93,2 % pientaloissa.
Miten alue Anttola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 25 / 41. Korkeakoulutetut: 28,5 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52150Hauhala
  • ·51740Huuhanaho
  • ·51780Kuosmala (Juva)
  • ·52360Someenjärvi
  • ·52110Majavesi
  • ·51810Maivala (Juva)
  • ·51760Nuutilanmäki (Juva)
  • ·51720Rahula
  • ·51820Hatsola (Juva)
  • ·52340Hangastenmaa
  • ·50350Norola
  • ·51890Risulahti (Juva)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 865. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet959. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli25. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54770Heituinlahti

Savitaipale

Mediaanitulot
24 073 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
01200Hakunila

Vantaa

Mediaanitulot
24 068 €
Väkiluku
13 100
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
70700Särkiniemi

Kuopio

Mediaanitulot
24 064 €
Väkiluku
3 794
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
31640Humppila Keskus

Humppila

Mediaanitulot
24 079 €
Väkiluku
1 855
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle