Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua/62100
Vertaa

Lapua Keskus

62100·Lapua
18 × 27 km

Postinumeroalueella Lapua Keskus (62100), Lapua, asuu 10 804 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 079 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on pienentynyt 0,4 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 6/11 (Lapua)Väkiluku: sija 1/11 (Lapua)
Väkiluku
10 804-0,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 079 €+18,9 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,2 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
70,6 %
Vuokra: 28,5 %
Lapsiperheet
23,4 %
Yksinasuvat
42,5 %
Työttömyysaste
8,4 %-0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,3 %
65 vuotta täyttäneet: 25,3 %

Tunnusluvut

Alueen Lapua Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku10 804-0,1 %
Mediaanitulot26 079 €+18,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 376 €/m²+2,8 %
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,2 %+1,4 %
Työttömyysaste8,4 %-0,4 %
Omistusasunnot70,6 %-
Lapsiperheet23,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 59 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus70,6 %
Vuokra28,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo23,4 %
Pientalo74,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,4 %
Yksinasuvat42,5 %
Muut taloudet34,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Lapua Keskus

Mitkä ovat alueen Lapua Keskus (62100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 079 €. Muutos 5 vuodessa: +18,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lapua Keskus (62100) on?
10 804 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lapua Keskus (62100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 376 €/m² (2025). Luku perustuu 59 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +2,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lapua Keskus on?
Kotitalouksista 70,6 % asuu omistusasunnossa ja 28,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 23,4 % on kerrostaloissa ja 74,6 % pientaloissa.
Miten alue Lapua Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapua: 6 / 11. Korkeakoulutetut: 33,2 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62190Ruha
  • ·62220Pernaa (Kauhava)
  • ·62130Hellanmaa
  • ·62150Rintakangas (Kauhava)
  • ·60550Nurmo Keskus (Seinäjoki)
  • ·62200Kauhava Keskus (Kauhava)
  • ·61470Kitinoja (Seinäjoki)
  • ·60510Hyllykallio (Seinäjoki)
  • ·62160Karhunkylä
  • ·60120Pohja (Seinäjoki)
  • ·60420Impivaara (Seinäjoki)
  • ·62380Kosolankylä (Kauhava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 167. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet86. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapua6. · 11 alueesta

Muut alueet: Lapua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Ruha6219026 777 €+16,3 %
4.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
5.Mäki-Paavola6218526 277 €+23,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61630Hirvijärvi

Kurikka

Mediaanitulot
26 079 €
Väkiluku
273
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
07810Ingermaninkylä

Lapinjärvi

Mediaanitulot
26 077 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
98620Pahkakumpu

Salla

Mediaanitulot
26 076 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
82685Littilä

Tohmajärvi

Mediaanitulot
26 084 €
Väkiluku
174
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle