Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua

Kaupunki

Lapua

Lapua koostuu 11 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 13 797 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 185 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 24,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
13 797
Mediaanitulot (ka.)
25 185 €
Neliöhinta (ka.)
1 376 €/m²
Keski-ikä (ka.)
48,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
24,8 %
Omistusasunnot (ka.)
91,1 %
Lapsiperheet (ka.)
20,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

62100Lapua Keskus

Lapua

1. suurin
Mediaanitulot
26 079 €
Väkiluku
10 804
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
62190Ruha

Lapua

2. suurin
Mediaanitulot
26 777 €
Väkiluku
570
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
62160Karhunkylä

Lapua

3. suurin
Mediaanitulot
26 591 €
Väkiluku
515
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
62130Hellanmaa

Lapua

4. suurin
Mediaanitulot
26 799 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
62295Kauhajärvi

Lapua

5. suurin
Mediaanitulot
20 882 €
Väkiluku
353
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
62165Tiisteenjoki

Lapua

6. suurin
Mediaanitulot
24 388 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Lapua: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Lapua

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Ruha6219026 777 €+16,3 %
4.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
5.Mäki-Paavola6218526 277 €+23,5 %
6.Lapua Keskus6210026 079 €+18,9 %
7.Tiisteenjoki6216524 388 €+11,8 %
8.Hirvikylä6229024 240 €+15,6 %
9.Lakaluoma6217023 708 €+27,4 %
10.Ylikylä-Mäenpää6217523 413 €+29,5 %
11.Kauhajärvi6229520 882 €+21,1 %

Väestönkasvu: Lapua

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa62280+4,5 %+4,5 %
2.Ruha62190+0,9 %+0,9 %
3.Lapua Keskus62100-0,1 %-0,1 %
4.Lakaluoma62170-6,4 %-6,4 %
5.Karhunkylä62160-9,6 %-9,6 %
6.Hellanmaa62130-10,1 %-10,1 %
7.Kauhajärvi62295-10,6 %-10,6 %
8.Hirvikylä62290-12,4 %-12,4 %
9.Tiisteenjoki62165-12,6 %-12,6 %
10.Mäki-Paavola62185-13,3 %-13,3 %
11.Ylikylä-Mäenpää62175-15,0 %-15,0 %

Kaikki 11 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
62100Lapua Keskus62130Hellanmaa62160Karhunkylä62165Tiisteenjoki62170Lakaluoma62175Ylikylä-Mäenpää62185Mäki-Paavola62190Ruha62280Mustamaa62290Hirvikylä62295Kauhajärvi

Usein kysytyt kysymykset: Lapua

Kuinka monta asukasta kaupungissa Lapua on?
Kaupungissa Lapua asuu yhteensä 13 797 asukasta 11 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Lapua?
11 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Lapua?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 185 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Mustamaa: 27 884 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Lapua?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Lapua on noin 1 376 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Lapua Keskus (1 376 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Lapua?
Mustamaa (27 884 €), Hellanmaa (26 799 €), Ruha (26 777 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Lapua?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Mustamaa (+4,5 %), Ruha (+0,9 %), Lapua Keskus (-0,1 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Lapua?
Kaupungissa Lapua on 11 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Lapua

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Etelä-Pohjanmaalla: Seinäjoen parhaat asuinalueet.

Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.