Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua/62190
Vertaa

Ruha

62190·Lapua
10 × 7,4 km

Postinumeroalueella Ruha (62190), Lapua, asuu 570 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 777 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/11 (Lapua)Väkiluku: sija 2/11 (Lapua)
Väkiluku
570+0,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 777 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,6 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 3,3 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
27,2 %
Työttömyysaste
8,2 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,6 %
65 vuotta täyttäneet: 20,9 %

Tunnusluvut

Alueen Ruha tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku570+0,9 %
Mediaanitulot26 777 €+16,3 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,6 %+0,5 %
Työttömyysaste8,2 %+2,4 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra3,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat27,2 %
Muut taloudet48,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruha

Mitkä ovat alueen Ruha (62190) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 777 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruha (62190) on?
570 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,9 %.
Millaista asuminen alueella Ruha on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 3,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Ruha vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapua: 3 / 11. Korkeakoulutetut: 29,6 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·60550Nurmo Keskus (Seinäjoki)
  • ·62100Lapua Keskus
  • ·62160Karhunkylä
  • ·60510Hyllykallio (Seinäjoki)
  • ·62185Mäki-Paavola
  • ·60640Kurjenneva (Seinäjoki)
  • ·60150Kasperi (Seinäjoki)
  • ·60120Pohja (Seinäjoki)
  • ·62200Kauhava Keskus (Kauhava)
  • ·62220Pernaa (Kauhava)
  • ·62280Mustamaa
  • ·60200Törnävä (Seinäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet979. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 343. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapua3. · 11 alueesta

Muut alueet: Lapua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
4.Mäki-Paavola6218526 277 €+23,5 %
5.Lapua Keskus6210026 079 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01480Mikkola

Vantaa

Mediaanitulot
26 779 €
Väkiluku
6 485
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
49480Vanha-Summa

Hamina

Mediaanitulot
26 780 €
Väkiluku
430
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
41870Putkilahti

Jyväskylä

Mediaanitulot
26 785 €
Väkiluku
144
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
99990Nuorgam

Utsjoki

Mediaanitulot
26 765 €
Väkiluku
179
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle