Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Turku/20700
Vertaa

Vartiovuori-Samppalinna

20700·Turku
1,3 × 1,5 km

Postinumeroalueella Vartiovuori-Samppalinna (20700), Turku, asuu 6 005 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 596 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 67,3 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 93,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/26 (Turku)Väkiluku: sija 12/26 (Turku)
Väkiluku
6 005+0,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 596 €+18,7 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,3 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
35,0 %
Vuokra: 64,1 %
Lapsiperheet
6,8 %
Yksinasuvat
67,3 %
Työttömyysaste
10,3 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
33,2 %
65 vuotta täyttäneet: 24,1 %

Tunnusluvut

Alueen Vartiovuori-Samppalinna tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 005+0,1 %
Mediaanitulot24 596 €+18,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 469 €/m²+1,1 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut47,3 %+2,4 %
Työttömyysaste10,3 %+2,3 %
Omistusasunnot35,0 %-
Lapsiperheet6,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 108 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus35,0 %
Vuokra64,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo93,4 %
Pientalo6,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,8 %
Yksinasuvat67,3 %
Muut taloudet25,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Vartiovuori-Samppalinna

Mitkä ovat alueen Vartiovuori-Samppalinna (20700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 596 €. Muutos 5 vuodessa: +18,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vartiovuori-Samppalinna (20700) on?
6 005 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vartiovuori-Samppalinna (20700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 469 €/m² (2025). Luku perustuu 108 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +1,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vartiovuori-Samppalinna on?
Kotitalouksista 35,0 % asuu omistusasunnossa ja 64,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 93,4 % on kerrostaloissa ja 6,1 % pientaloissa.
Miten alue Vartiovuori-Samppalinna vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Turku: 15 / 26. Korkeakoulutetut: 47,3 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·20500Vesilinna
  • ·20520Kupittaa
  • ·20720Vasaramäki
  • ·20810Martti-Korppolaismäki
  • ·20300Pohjola-Kastu
  • ·20880Uittamo
  • ·20740Ilpoinen-Harittu
  • ·20730Skanssi
  • ·20250Pitkämäki-Muhkuri
  • ·20540Nummi-Ylioppilaskylä
  • ·20320Kuninkoja-Mälikkälä
  • ·20360Runosmäki-Kärsämäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 678. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet284. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Turku15. · 26 alueesta

Muut alueet: Turku

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Turku
#AlueArvo
1.Moikoinen-Pikisaari2090033 352 €+17,3 %
2.Kakskerta2096032 329 €+19,7 %
3.Moisio2040031 883 €+16,4 %
4.Paattinen2133028 701 €+19,9 %
5.Uittamo2088027 782 €+19,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63770Peränne

Ähtäri

Mediaanitulot
24 596 €
Väkiluku
187
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
62375Ylihärmä Keskus-Vesiluoma

Kauhava

Mediaanitulot
24 597 €
Väkiluku
2 318
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
69300Toholampi Keskus

Toholampi

Mediaanitulot
24 598 €
Väkiluku
1 888
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
49640Paijärvi

Hamina

Mediaanitulot
24 592 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Turku|Muuttajalle

Turun parhaat asuinalueet 2026

Turun postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

23. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Turku: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle