Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siilinjärvi/70900
Vertaa

Toivala

70900·Siilinjärvi
8,7 × 11 km

Postinumeroalueella Toivala (70900), Siilinjärvi, asuu 3 133 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 999 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 48,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 3,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,7 %.

Mediaanitulot: sija 1/8 (Siilinjärvi)Väkiluku: sija 2/8 (Siilinjärvi)
Väkiluku
3 133+3,6 %(5v)
Mediaanitulot
30 999 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
48,1 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,9 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
38,5 %
Yksinasuvat
19,5 %
Työttömyysaste
6,7 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 14,6 %

Tunnusluvut

Alueen Toivala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 133+3,6 %
Mediaanitulot30 999 €+13,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 940 €/m²-1,1 %
Keski-ikä39,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut48,1 %+1,1 %
Työttömyysaste6,7 %+1,6 %
Omistusasunnot94,9 %-
Lapsiperheet38,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,9 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,6 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet38,5 %
Yksinasuvat19,5 %
Muut taloudet42,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Toivala

Mitkä ovat alueen Toivala (70900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 999 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Toivala (70900) on?
3 133 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Toivala (70900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 940 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Toivala on?
Kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,6 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Toivala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siilinjärvi: 1 / 8. Korkeakoulutetut: 48,1 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70460Saarijärvi (Kuopio)
  • ·70400Kettulanlahti (Kuopio)
  • ·70910Vuorela
  • ·70420Päiväranta (Kuopio)
  • ·70500Männistö (Kuopio)
  • ·71850Leppäkaarre
  • ·70340Inkilänmäki (Kuopio)
  • ·70300Linnanpelto (Kuopio)
  • ·70940Jännevirta (Kuopio)
  • ·70110Etu-Niirala (Kuopio)
  • ·70280Länsi-Puijo (Kuopio)
  • ·70100Kuopio Keskus (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet201. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet557. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siilinjärvi1. · 8 alueesta

Muut alueet: Siilinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siilinjärvi
#AlueArvo
1.Harjamäki7187030 151 €+14,4 %
2.Hamula7189029 106 €+19,1 %
3.Kuuslahti7184028 494 €+18,0 %
4.Pöljä7182027 935 €+18,4 %
5.Vuorela7091027 747 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02360Soukka

Espoo

Mediaanitulot
30 994 €
Väkiluku
9 801
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
06650Hamari

Porvoo

Mediaanitulot
30 990 €
Väkiluku
1 337
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
04240Talma

Sipoo

Mediaanitulot
31 012 €
Väkiluku
1 159
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36280Pikonlinna

Kangasala

Mediaanitulot
31 020 €
Väkiluku
288
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Siilinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle