Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muhos/91500
Vertaa

Muhos Keskus

91500·Muhos
26 × 46 km

Postinumeroalueella Muhos Keskus (91500), Muhos, asuu 6 907 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 071 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 89,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Muhos)Väkiluku: sija 1/5 (Muhos)
Väkiluku
6 907-3,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 071 €+16,8 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,3 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
78,1 %
Vuokra: 20,6 %
Lapsiperheet
25,3 %
Yksinasuvat
39,9 %
Työttömyysaste
10,9 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,0 %
65 vuotta täyttäneet: 21,9 %

Tunnusluvut

Alueen Muhos Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 907-3,1 %
Mediaanitulot26 071 €+16,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 106 €/m²-1,5 %
Keski-ikä42,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,3 %+2,0 %
Työttömyysaste10,9 %-0,3 %
Omistusasunnot78,1 %-
Lapsiperheet25,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 38 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,1 %
Vuokra20,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo8,5 %
Pientalo89,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,3 %
Yksinasuvat39,9 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Muhos Keskus

Mitkä ovat alueen Muhos Keskus (91500) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 071 €. Muutos 5 vuodessa: +16,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Muhos Keskus (91500) on?
6 907 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Muhos Keskus (91500)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 106 €/m² (2025). Luku perustuu 38 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Muhos Keskus on?
Kotitalouksista 78,1 % asuu omistusasunnossa ja 20,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 8,5 % on kerrostaloissa ja 89,3 % pientaloissa.
Miten alue Muhos Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muhos: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 28,3 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91430Leppiniemi
  • ·91560Kylmälänkylä
  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·91410Jokirinne
  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·91300Ylikiiminki Keskus (Oulu)
  • ·91510Rova
  • ·92810Pelsonsuo (Vaala)
  • ·90660Sanginsuu (Oulu)
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·92700Kestilä (Siikalatva)
  • ·92610Vorna (Siikalatva)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 172. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet224. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muhos4. · 5 alueesta

Muut alueet: Muhos

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muhos
#AlueArvo
1.Rova9151029 627 €+18,5 %
2.Jokirinne9141027 559 €+11,7 %
3.Leppiniemi9143027 055 €+10,0 %
4.Kylmälänkylä9156021 064 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71330Räsälä

Kuopio

Mediaanitulot
26 071 €
Väkiluku
349
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
50130Nuijamies

Mikkeli

Mediaanitulot
26 072 €
Väkiluku
3 025
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
98620Pahkakumpu

Salla

Mediaanitulot
26 076 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
07810Ingermaninkylä

Lapinjärvi

Mediaanitulot
26 077 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muhos: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle