Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siilinjärvi/71890
Vertaa

Hamula

71890·Siilinjärvi
12 × 14 km

Postinumeroalueella Hamula (71890), Siilinjärvi, asuu 895 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 106 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 4,8 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 3/8 (Siilinjärvi)Väkiluku: sija 5/8 (Siilinjärvi)
Väkiluku
895-4,8 %(5v)
Mediaanitulot
29 106 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,2 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
96,8 %
Vuokra: 2,6 %
Lapsiperheet
32,9 %
Yksinasuvat
21,4 %
Työttömyysaste
4,7 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 19,7 %

Tunnusluvut

Alueen Hamula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku895-4,8 %
Mediaanitulot29 106 €+19,1 %
Keski-ikä41,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut37,2 %+4,0 %
Työttömyysaste4,7 %-0,8 %
Omistusasunnot96,8 %-
Lapsiperheet32,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,8 %
Vuokra2,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet32,9 %
Yksinasuvat21,4 %
Muut taloudet45,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hamula

Mitkä ovat alueen Hamula (71890) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 106 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hamula (71890) on?
895 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,8 %.
Millaista asuminen alueella Hamula on?
Kotitalouksista 96,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,5 % pientaloissa.
Miten alue Hamula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siilinjärvi: 3 / 8. Korkeakoulutetut: 37,2 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71870Harjamäki
  • ·71800Siilinjärvi Keskus
  • ·71910Alapitkä (Lapinlahti)
  • ·71820Pöljä
  • ·71730Kinnulanlahti (Kuopio)
  • ·70260Julkula (Kuopio)
  • ·71720Käärmelahti (Kuopio)
  • ·70910Vuorela
  • ·71850Leppäkaarre
  • ·70210Kuopion Keskussairaala-alue (Kuopio)
  • ·71920Pajujärvi (Lapinlahti)
  • ·71650Hirvilahti-Salonkulma (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet439. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 146. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siilinjärvi3. · 8 alueesta

Muut alueet: Siilinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siilinjärvi
#AlueArvo
1.Toivala7090030 999 €+13,7 %
2.Harjamäki7187030 151 €+14,4 %
3.Kuuslahti7184028 494 €+18,0 %
4.Pöljä7182027 935 €+18,4 %
5.Vuorela7091027 747 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33870Vuores

Tampere

Mediaanitulot
29 106 €
Väkiluku
8 333
Keski-ikä
31,0 v
Avaa alue →Vertaa
04150Martinkylä

Sipoo

Mediaanitulot
29 112 €
Väkiluku
588
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36270Huutijärvi

Kangasala

Mediaanitulot
29 095 €
Väkiluku
1 474
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
92240Lasikangas

Raahe

Mediaanitulot
29 117 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Siilinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle