Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautalampi/77930
Vertaa

Kerkonjoensuu

77930·Rautalampi
20 × 16 km

Postinumeroalueella Kerkonjoensuu (77930), Rautalampi, asuu 337 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 017 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,8 %. Alueen asunnoista 92,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Rautalampi)Väkiluku: sija 2/4 (Rautalampi)
Väkiluku
337-10,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 017 €+21,8 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %+4,5 %(5v)
Omistusasunnot
84,5 %
Vuokra: 10,2 %
Lapsiperheet
11,2 %
Yksinasuvat
44,9 %
Työttömyysaste
11,8 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,0 %
65 vuotta täyttäneet: 41,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kerkonjoensuu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku337-10,4 %
Mediaanitulot21 017 €+21,8 %
Keski-ikä55,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %+4,5 %
Työttömyysaste11,8 %+1,3 %
Omistusasunnot84,5 %-
Lapsiperheet11,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,5 %
Vuokra10,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,6 %
Pientalo92,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,2 %
Yksinasuvat44,9 %
Muut taloudet43,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kerkonjoensuu

Mitkä ovat alueen Kerkonjoensuu (77930) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 017 €. Muutos 5 vuodessa: +21,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kerkonjoensuu (77930) on?
337 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,4 %.
Millaista asuminen alueella Kerkonjoensuu on?
Kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa ja 10,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,6 % on kerrostaloissa ja 92,3 % pientaloissa.
Miten alue Kerkonjoensuu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautalampi: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72330Tiitilänkylä (Vesanto)
  • ·72220Eliaksela (Tervo)
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)
  • ·44350Istunmäki (Konnevesi)
  • ·77910Vaajasalmi
  • ·77700Rautalampi Keskus
  • ·72300Vesanto Keskus (Vesanto)
  • ·72310Niinivesi (Vesanto)
  • ·72510Jokijärvi (Pielavesi)
  • ·77770Myhinpää
  • ·77800Iisvesi (Suonenjoki)
  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 692. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 673. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautalampi3. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautalampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautalampi
#AlueArvo
1.Vaajasalmi7791025 193 €+31,9 %
2.Rautalampi Keskus7770022 466 €+23,0 %
3.Myhinpää7777020 593 €+20,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72430Kumpula

Pielavesi

Mediaanitulot
21 018 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
38650Yli-Putto

Pori

Mediaanitulot
21 021 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
52850Halmeniemi

Mäntyharju

Mediaanitulot
21 012 €
Väkiluku
110
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
59210Melkoniemi

Parikkala

Mediaanitulot
21 011 €
Väkiluku
118
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautalampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle