Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/76850
Vertaa

Naarajärvi

76850·Pieksämäki
13 × 22 km

Postinumeroalueella Naarajärvi (76850), Pieksämäki, asuu 2 703 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 560 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 74,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,6 %. Alueen asunnoista 87,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 3/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
2 703-2,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 560 €+16,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,2 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
74,7 %
Vuokra: 23,8 %
Lapsiperheet
19,0 %
Yksinasuvat
37,7 %
Työttömyysaste
8,9 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 32,7 %

Tunnusluvut

Alueen Naarajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 703-2,7 %
Mediaanitulot25 560 €+16,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)554 €/m²-
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,2 %+1,1 %
Työttömyysaste8,9 %+2,4 %
Omistusasunnot74,7 %-
Lapsiperheet19,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 13 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus74,7 %
Vuokra23,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo11,4 %
Pientalo87,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,0 %
Yksinasuvat37,7 %
Muut taloudet43,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Naarajärvi

Mitkä ovat alueen Naarajärvi (76850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 560 €. Muutos 5 vuodessa: +16,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Naarajärvi (76850) on?
2 703 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Naarajärvi (76850)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 554 €/m² (2025). Luku perustuu 13 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Naarajärvi on?
Kotitalouksista 74,7 % asuu omistusasunnossa ja 23,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 11,4 % on kerrostaloissa ja 87,2 % pientaloissa.
Miten alue Naarajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 6 / 21. Korkeakoulutetut: 28,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76150Länsirinne
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·77220Neuvola
  • ·76940Nenonpelto
  • ·77110Paltanen
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·51670Nykälä (Mikkeli)
  • ·76780Lamminmäki
  • ·76620Pyhitty
  • ·77240Halkokumpu
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·76100Pieksämäki Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 338. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet617. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki6. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
76130Pappilanmäki

Pieksämäki

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
897
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
31630Minkiö

Jokioinen

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
502
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
95590Arpela

Tornio

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
742
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
91300Ylikiiminki Keskus

Oulu

Mediaanitulot
25 558 €
Väkiluku
2 946
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle