Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/76150
Vertaa

Länsirinne

76150·Pieksämäki
3,8 × 4,4 km

Postinumeroalueella Länsirinne (76150), Pieksämäki, asuu 3 100 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 201 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 52,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 53,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 2/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
3 100-1,1 %(5v)
Mediaanitulot
23 201 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
60,9 %
Vuokra: 38,5 %
Lapsiperheet
14,4 %
Yksinasuvat
52,2 %
Työttömyysaste
11,8 %+2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,1 %
65 vuotta täyttäneet: 34,0 %

Tunnusluvut

Alueen Länsirinne tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 100-1,1 %
Mediaanitulot23 201 €+16,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)453 €/m²-34,3 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+1,1 %
Työttömyysaste11,8 %+2,9 %
Omistusasunnot60,9 %-
Lapsiperheet14,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 38 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus60,9 %
Vuokra38,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo53,6 %
Pientalo44,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,4 %
Yksinasuvat52,2 %
Muut taloudet33,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Länsirinne

Mitkä ovat alueen Länsirinne (76150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 201 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Länsirinne (76150) on?
3 100 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Länsirinne (76150)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 453 €/m² (2025). Luku perustuu 38 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -34,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Länsirinne on?
Kotitalouksista 60,9 % asuu omistusasunnossa ja 38,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 53,6 % on kerrostaloissa ja 44,9 % pientaloissa.
Miten alue Länsirinne vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 15 / 21. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76130Pappilanmäki
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·76620Pyhitty
  • ·76940Nenonpelto
  • ·76850Naarajärvi
  • ·76780Lamminmäki
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·76280Partaharju
  • ·77350Montola
  • ·77220Neuvola
  • ·51670Nykälä (Mikkeli)
  • ·77380Kantala (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 153. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet563. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki15. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19470Lihavanpää-Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
23 200 €
Väkiluku
128
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
88300Paltamo Keskus

Paltamo

Mediaanitulot
23 200 €
Väkiluku
1 950
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
19670Mieskonmäki

Joutsa

Mediaanitulot
23 199 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
35800Mänttä

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
23 198 €
Väkiluku
3 773
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle