Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77140
Vertaa

Huumala

77140·Pieksämäki
8,3 × 13 km

Postinumeroalueella Huumala (77140), Pieksämäki, asuu 85 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 432 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 21/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 20/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
850,0 %(5v)
Mediaanitulot
19 432 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,1 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
93,2 %
Vuokra: 2,3 %
Lapsiperheet
13,6 %
Yksinasuvat
34,1 %
Työttömyysaste
21,4 %+14,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 47,1 %

Tunnusluvut

Alueen Huumala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku850,0 %
Mediaanitulot19 432 €+19,4 %
Keski-ikä57,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut17,1 %+1,2 %
Työttömyysaste21,4 %+14,5 %
Omistusasunnot93,2 %-
Lapsiperheet13,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,2 %
Vuokra2,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,4 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,6 %
Yksinasuvat34,1 %
Muut taloudet52,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Huumala

Mitkä ovat alueen Huumala (77140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 432 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huumala (77140) on?
85 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Huumala on?
Kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa ja 2,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,4 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Huumala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 21 / 21. Korkeakoulutetut: 17,1 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76100Pieksämäki Keskus
  • ·77770Myhinpää (Rautalampi)
  • ·77120Venetmäki
  • ·77110Paltanen
  • ·41580Sauvamäki (Hankasalmi)
  • ·77700Rautalampi Keskus (Rautalampi)
  • ·51260Tahkomäki (Kangasniemi)
  • ·77220Neuvola
  • ·41520Hankasalmi Keskus (Hankasalmi)
  • ·76850Naarajärvi
  • ·77240Halkokumpu
  • ·51270Kutemajärvi (Kangasniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 844. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 628. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki21. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95160Oijärvi - Lamminperä

Ii

Mediaanitulot
19 432 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
52980Ahvenainen

Mäntyharju

Mediaanitulot
19 443 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
34980Killinkoski

Virrat

Mediaanitulot
19 420 €
Väkiluku
312
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
82655Värtsilä Keskus

Tohmajärvi

Mediaanitulot
19 479 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle