Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki

Kaupunki

Pieksämäki

Pieksämäki koostuu 21 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 16 875 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 265 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
16 875
Mediaanitulot (ka.)
24 265 €
Neliöhinta (ka.)
526 €/m²
Keski-ikä (ka.)
51,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
23,5 %
Omistusasunnot (ka.)
80,5 %
Lapsiperheet (ka.)
15,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

76100Pieksämäki Keskus

Pieksämäki

1. suurin
Mediaanitulot
22 377 €
Väkiluku
5 041
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
76150Länsirinne

Pieksämäki

2. suurin
Mediaanitulot
23 201 €
Väkiluku
3 100
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
76850Naarajärvi

Pieksämäki

3. suurin
Mediaanitulot
25 560 €
Väkiluku
2 703
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
76120Kontiopuisto

Pieksämäki

4. suurin
Mediaanitulot
23 829 €
Väkiluku
1 788
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
76130Pappilanmäki

Pieksämäki

5. suurin
Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
897
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
77570Jäppilä Keskus

Pieksämäki

6. suurin
Mediaanitulot
22 808 €
Väkiluku
660
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Pieksämäki: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Pieksämäki

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %
6.Naarajärvi7685025 560 €+16,6 %
7.Nenonpelto7694025 389 €+30,9 %
8.Siikamäki7743025 101 €+29,1 %
9.Paltanen7711024 864 €+16,3 %
10.Hurskaala7732024 463 €+9,2 %
11.Partaharju7628024 190 €+10,9 %
12.Tihusniemi7758023 990 €+13,0 %
13.Kontiopuisto7612023 829 €+17,7 %
14.Haapakoski-Partaharju7752023 317 €+17,7 %
15.Länsirinne7615023 201 €+16,7 %
16.Montola7735023 039 €+20,5 %
17.Jäppilä Keskus7757022 808 €+19,0 %
18.Venetmäki7712022 703 €+33,4 %
19.Virtasalmi Keskus7733022 670 €+27,0 %
20.Pieksämäki Keskus7610022 377 €+18,4 %
21.Huumala7714019 432 €+19,4 %

Väestönkasvu: Pieksämäki

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Paltanen77110+11,5 %+11,5 %
2.Partaharju76280+3,9 %+3,9 %
3.Huumala771400,0 %
4.Länsirinne76150-1,1 %-1,1 %
5.Pieksämäki Keskus76100-2,2 %-2,2 %
6.Naarajärvi76850-2,7 %-2,7 %
7.Halkokumpu77240-2,9 %-2,9 %
8.Nenonpelto76940-3,6 %-3,6 %
9.Jäppilä Keskus77570-4,3 %-4,3 %
10.Hurskaala77320-4,6 %-4,6 %
11.Siikamäki77430-4,6 %-4,6 %
12.Kontiopuisto76120-4,8 %-4,8 %
13.Pappilanmäki76130-5,7 %-5,7 %
14.Tihusniemi77580-7,2 %-7,2 %
15.Lamminmäki76780-7,3 %-7,3 %
16.Virtasalmi Keskus77330-7,8 %-7,8 %
17.Neuvola77220-9,3 %-9,3 %
18.Haapakoski-Partaharju77520-9,5 %-9,5 %
19.Montola77350-12,1 %-12,1 %
20.Pyhitty76620-12,5 %-12,5 %
21.Venetmäki77120-14,1 %-14,1 %

Kaikki 21 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
76100Pieksämäki Keskus76120Kontiopuisto76130Pappilanmäki76150Länsirinne76280Partaharju76620Pyhitty76780Lamminmäki76850Naarajärvi76940Nenonpelto77110Paltanen77120Venetmäki77140Huumala77220Neuvola77240Halkokumpu77320Hurskaala77330Virtasalmi Keskus77350Montola77430Siikamäki77520Haapakoski-Partaharju77570Jäppilä Keskus77580Tihusniemi

Usein kysytyt kysymykset: Pieksämäki

Kuinka monta asukasta kaupungissa Pieksämäki on?
Kaupungissa Pieksämäki asuu yhteensä 16 875 asukasta 21 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Pieksämäki?
21 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Pieksämäki?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 265 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pyhitty: 27 445 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Pieksämäki?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Pieksämäki on noin 526 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 4 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kontiopuisto (763 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Pieksämäki?
Pyhitty (27 445 €), Halkokumpu (27 327 €), Lamminmäki (26 470 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Pieksämäki?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Paltanen (+11,5 %), Partaharju (+3,9 %), Huumala (0,0 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Pieksämäki?
Kaupungissa Pieksämäki on 21 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Pieksämäki

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Etelä-Savossa: Mikkelin parhaat asuinalueet.

Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.