Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71380
Vertaa

Mustinlahti

71380·Kuopio
11 × 16 km

Postinumeroalueella Mustinlahti (71380), Kuopio, asuu 126 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 550 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,4 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 59/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 51/64 (Kuopio)
Väkiluku
126-7,4 %(5v)
Mediaanitulot
20 550 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,0 %-0,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,4 %
Vuokra: 6,1 %
Lapsiperheet
9,1 %
Yksinasuvat
36,4 %
Työttömyysaste
18,6 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 52,4 %

Tunnusluvut

Alueen Mustinlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku126-7,4 %
Mediaanitulot20 550 €+16,7 %
Keski-ikä58,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut11,0 %-0,1 %
Työttömyysaste18,6 %+1,9 %
Omistusasunnot92,4 %-
Lapsiperheet9,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,4 %
Vuokra6,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,1 %
Yksinasuvat36,4 %
Muut taloudet54,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Mustinlahti

Mitkä ovat alueen Mustinlahti (71380) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 550 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mustinlahti (71380) on?
126 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,4 %.
Millaista asuminen alueella Mustinlahti on?
Kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa ja 6,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Mustinlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 59 / 64. Korkeakoulutetut: 11,0 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79350Itä-Soisalo (Leppävirta)
  • ·71360Litmaniemi
  • ·71260Juurikkamäki (Tuusniemi)
  • ·79255Kurjala-Moninmäki (Leppävirta)
  • ·79330Näädänmaa (Leppävirta)
  • ·79265Puponmäki (Leppävirta)
  • ·71210Tuusjärvi (Tuusniemi)
  • ·71280Kosula (Tuusniemi)
  • ·71160Riistavesi
  • ·71170Laukka-aho (Tuusniemi)
  • ·71200Tuusniemi Keskus (Tuusniemi)
  • ·79190Valkeamäki (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 750. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 399. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio59. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82310Oravisalo-Varpasalo

Rääkkylä

Mediaanitulot
20 549 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
97940Lohiranta

Posio

Mediaanitulot
20 569 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
81590Vuonislahti

Lieksa

Mediaanitulot
20 579 €
Väkiluku
129
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
54490Ahomäki

Miehikkälä

Mediaanitulot
20 580 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle