Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/80170
Vertaa

Utra

80170·Joensuu
3,3 × 3,7 km

Postinumeroalueella Utra (80170), Joensuu, asuu 3 649 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 774 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 60,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 9/41 (Joensuu)
Väkiluku
3 649-1,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 774 €+16,1 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,5 %-0,1 %(5v)
Omistusasunnot
58,7 %
Vuokra: 41,0 %
Lapsiperheet
21,4 %
Yksinasuvat
45,4 %
Työttömyysaste
20,6 %+3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 20,9 %

Tunnusluvut

Alueen Utra tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 649-1,4 %
Mediaanitulot24 774 €+16,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 559 €/m²-7,2 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut31,5 %-0,1 %
Työttömyysaste20,6 %+3,9 %
Omistusasunnot58,7 %-
Lapsiperheet21,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus58,7 %
Vuokra41,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo39,5 %
Pientalo60,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,4 %
Yksinasuvat45,4 %
Muut taloudet33,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Utra

Mitkä ovat alueen Utra (80170) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 774 €. Muutos 5 vuodessa: +16,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Utra (80170) on?
3 649 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Utra (80170)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 559 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -7,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Utra on?
Kotitalouksista 58,7 % asuu omistusasunnossa ja 41,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 39,5 % on kerrostaloissa ja 60,3 % pientaloissa.
Miten alue Utra vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 11 / 41. Korkeakoulutetut: 31,5 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80260Kettuvaara
  • ·80160Rantakylä-Latola
  • ·80230Hukanhauta
  • ·80910Kulho (Kontiolahti)
  • ·80100Joensuu Keskus, Pohjoinen
  • ·80200Niinivaara
  • ·80850Paihola (Kontiolahti)
  • ·80790Kontioranta-Kontioniemi (Kontiolahti)
  • ·80710Lehmo (Kontiolahti)
  • ·80770Kontiolahti as (Kontiolahti)
  • ·80130Kanervala
  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 623. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet504. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu11. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
49410Poitsila

Hamina

Mediaanitulot
24 772 €
Väkiluku
1 850
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
52510Hietanen

Hirvensalmi

Mediaanitulot
24 768 €
Väkiluku
439
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41260Hoikankylä

Saarijärvi

Mediaanitulot
24 766 €
Väkiluku
137
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
51440Vuojalahti

Kangasniemi

Mediaanitulot
24 766 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle