Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/80260
Vertaa

Kettuvaara

80260·Joensuu
7,5 × 7,3 km

Postinumeroalueella Kettuvaara (80260), Joensuu, asuu 5 220 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 003 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 64,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 28,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 5/41 (Joensuu)
Väkiluku
5 220+3,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 003 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,7 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
64,6 %
Vuokra: 34,9 %
Lapsiperheet
22,1 %
Yksinasuvat
41,6 %
Työttömyysaste
14,2 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,5 %
65 vuotta täyttäneet: 22,4 %

Tunnusluvut

Alueen Kettuvaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 220+3,7 %
Mediaanitulot26 003 €+19,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 218 €/m²-10,1 %
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut37,7 %+4,0 %
Työttömyysaste14,2 %+0,5 %
Omistusasunnot64,6 %-
Lapsiperheet22,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 38 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus64,6 %
Vuokra34,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo28,9 %
Pientalo69,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,1 %
Yksinasuvat41,6 %
Muut taloudet36,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kettuvaara

Mitkä ovat alueen Kettuvaara (80260) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 003 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kettuvaara (80260) on?
5 220 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kettuvaara (80260)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 218 €/m² (2025). Luku perustuu 38 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -10,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kettuvaara on?
Kotitalouksista 64,6 % asuu omistusasunnossa ja 34,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 28,9 % on kerrostaloissa ja 69,4 % pientaloissa.
Miten alue Kettuvaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 7 / 41. Korkeakoulutetut: 37,7 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80170Utra
  • ·80160Rantakylä-Latola
  • ·80230Hukanhauta
  • ·80200Niinivaara
  • ·80910Kulho (Kontiolahti)
  • ·80100Joensuu Keskus, Pohjoinen
  • ·82210Suhmura
  • ·80710Lehmo (Kontiolahti)
  • ·80850Paihola (Kontiolahti)
  • ·82220Niittylahti
  • ·80790Kontioranta-Kontioniemi (Kontiolahti)
  • ·80130Kanervala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 193. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet338. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu7. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21710Korppoo Keskus-Utö

Parainen

Mediaanitulot
26 004 €
Väkiluku
592
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
51360Koivula-Synsiö

Kangasniemi

Mediaanitulot
26 001 €
Väkiluku
176
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
61350Huissi

Ilmajoki

Mediaanitulot
26 000 €
Väkiluku
334
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
84880Raudaskylä

Ylivieska

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
595
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle