Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82710
Vertaa

Kovero

82710·Joensuu
14 × 18 km

Postinumeroalueella Kovero (82710), Joensuu, asuu 343 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 530 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,5 %. Alueen asunnoista 97,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 20/41 (Joensuu)
Väkiluku
343-12,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 530 €+29,5 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,2 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
91,6 %
Vuokra: 6,4 %
Lapsiperheet
5,4 %
Yksinasuvat
46,3 %
Työttömyysaste
15,8 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,4 %
65 vuotta täyttäneet: 45,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kovero tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku343-12,5 %
Mediaanitulot24 530 €+29,5 %
Keski-ikä59,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut24,2 %+2,7 %
Työttömyysaste15,8 %+0,7 %
Omistusasunnot91,6 %-
Lapsiperheet5,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,6 %
Vuokra6,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,4 %
Yksinasuvat46,3 %
Muut taloudet48,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kovero

Mitkä ovat alueen Kovero (82710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 530 €. Muutos 5 vuodessa: +29,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kovero (82710) on?
343 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,5 %.
Millaista asuminen alueella Kovero on?
Kotitalouksista 91,6 % asuu omistusasunnossa ja 6,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,3 % pientaloissa.
Miten alue Kovero vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 12 / 41. Korkeakoulutetut: 24,2 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81390Revonkylä
  • ·82730Tuupovaara Keskus-Pirttiaho
  • ·82160Oskola
  • ·82815Marjovaara
  • ·81320Kuismavaara
  • ·82170Uskali
  • ·81350Tokrajärvi (Ilomantsi)
  • ·82180Huhtilampi
  • ·82850Kinnasniemi
  • ·81360Sarvinki
  • ·82750Öllölä
  • ·82120Keskijärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 702. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 660. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu12. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44460Kalaniemi

Äänekoski

Mediaanitulot
24 529 €
Väkiluku
118
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
27730Tuiskula

Säkylä

Mediaanitulot
24 528 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
63900Myllymäki-Vehunkylä

Ähtäri

Mediaanitulot
24 527 €
Väkiluku
422
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
64250Pjelax

Närpiö

Mediaanitulot
24 533 €
Väkiluku
374
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle