Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82730
Vertaa

Tuupovaara Keskus-Pirttiaho

82730·Joensuu
16 × 17 km

Postinumeroalueella Tuupovaara Keskus-Pirttiaho (82730), Joensuu, asuu 601 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 601 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 14,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,9 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,8 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 87,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 29/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 18/41 (Joensuu)
Väkiluku
601-11,5 %(5v)
Mediaanitulot
21 601 €+22,8 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
14,8 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
63,2 %
Vuokra: 36,5 %
Lapsiperheet
8,5 %
Yksinasuvat
57,9 %
Työttömyysaste
26,2 %+4,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 45,9 %

Tunnusluvut

Alueen Tuupovaara Keskus-Pirttiaho tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku601-11,5 %
Mediaanitulot21 601 €+22,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)635 €/m²-
Keski-ikä58,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut14,8 %+1,6 %
Työttömyysaste26,2 %+4,2 %
Omistusasunnot63,2 %-
Lapsiperheet8,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2015, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus63,2 %
Vuokra36,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,2 %
Pientalo87,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,5 %
Yksinasuvat57,9 %
Muut taloudet33,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Tuupovaara Keskus-Pirttiaho

Mitkä ovat alueen Tuupovaara Keskus-Pirttiaho (82730) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 601 €. Muutos 5 vuodessa: +22,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tuupovaara Keskus-Pirttiaho (82730) on?
601 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tuupovaara Keskus-Pirttiaho (82730)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 635 €/m² (2015). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tuupovaara Keskus-Pirttiaho on?
Kotitalouksista 63,2 % asuu omistusasunnossa ja 36,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,2 % on kerrostaloissa ja 87,3 % pientaloissa.
Miten alue Tuupovaara Keskus-Pirttiaho vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 29 / 41. Korkeakoulutetut: 14,8 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82710Kovero
  • ·82850Kinnasniemi
  • ·82815Marjovaara
  • ·82750Öllölä
  • ·82160Oskola
  • ·82865Kokinvaara-Mannervaara
  • ·82170Uskali
  • ·82770Kaustajärvi (Tohmajärvi)
  • ·81390Revonkylä
  • ·82840Pirttiaho
  • ·82655Värtsilä Keskus (Tohmajärvi)
  • ·82180Huhtilampi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 585. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 321. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu29. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51335Kaihlamäki

Kangasniemi

Mediaanitulot
21 600 €
Väkiluku
38
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
99230Jeesiöjärvi

Kittilä

Mediaanitulot
21 593 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
47900Vuohijärvi

Kouvola

Mediaanitulot
21 592 €
Väkiluku
205
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
59320Haapaoja

Parikkala

Mediaanitulot
21 592 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle