Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82850
Vertaa

Kinnasniemi

82850·Joensuu
7,8 × 7,2 km

Postinumeroalueella Kinnasniemi (82850), Joensuu, asuu 60 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 796 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,9 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 7,6 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 34/41 (Joensuu)
Väkiluku
60-7,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 796 €+59,3 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,2 %+7,6 %(5v)
Omistusasunnot
96,9 %
Vuokra: 3,1 %
Lapsiperheet
9,4 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
15,4 %+4,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,7 %
65 vuotta täyttäneet: 40,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kinnasniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku60-7,7 %
Mediaanitulot25 796 €+59,3 %
Keski-ikä53,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut21,2 %+7,6 %
Työttömyysaste15,4 %+4,3 %
Omistusasunnot96,9 %-
Lapsiperheet9,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,9 %
Vuokra3,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,4 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet40,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kinnasniemi

Mitkä ovat alueen Kinnasniemi (82850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 796 €. Muutos 5 vuodessa: +59,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kinnasniemi (82850) on?
60 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,7 %.
Millaista asuminen alueella Kinnasniemi on?
Kotitalouksista 96,9 % asuu omistusasunnossa ja 3,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Kinnasniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 8 / 41. Korkeakoulutetut: 21,2 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82865Kokinvaara-Mannervaara
  • ·82815Marjovaara
  • ·82840Pirttiaho
  • ·82730Tuupovaara Keskus-Pirttiaho
  • ·82820Maukkula (Ilomantsi)
  • ·82750Öllölä
  • ·82870Luutalahti
  • ·82760Hoilola
  • ·82710Kovero
  • ·82770Kaustajärvi (Tohmajärvi)
  • ·82915Sonkaja (Ilomantsi)
  • ·82830Haukivaara (Ilomantsi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 259. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 794. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu8. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16960Iso-Evo

Hämeenlinna

Mediaanitulot
25 797 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
53900Pallo-Tysterniemi-Leiri

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 795 €
Väkiluku
3 760
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
41220Höytiä

Uurainen

Mediaanitulot
25 794 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
31460Hirsjärvi

Somero

Mediaanitulot
25 800 €
Väkiluku
206
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle