Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Haapajärvi/85820
Vertaa

Oksava

85820·Haapajärvi
17 × 18 km

Postinumeroalueella Oksava (85820), Haapajärvi, asuu 794 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 686 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,7 %. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Haapajärvi)Väkiluku: sija 2/5 (Haapajärvi)
Väkiluku
794-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 686 €+19,7 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,5 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 4,1 %
Lapsiperheet
22,7 %
Yksinasuvat
31,5 %
Työttömyysaste
11,7 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 27,3 %

Tunnusluvut

Alueen Oksava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku794-5,7 %
Mediaanitulot23 686 €+19,7 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut20,5 %+1,9 %
Työttömyysaste11,7 %+3,4 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet22,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra4,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,2 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,7 %
Yksinasuvat31,5 %
Muut taloudet45,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Oksava

Mitkä ovat alueen Oksava (85820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 686 €. Muutos 5 vuodessa: +19,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oksava (85820) on?
794 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Millaista asuminen alueella Oksava on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 4,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,2 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Oksava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Haapajärvi: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 20,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85660Ruuskankylä (Nivala)
  • ·86690Karsikas (Haapavesi)
  • ·85800Haapajärvi Keskus
  • ·85710Parkkila
  • ·85580Karvoskylä (Nivala)
  • ·85640Maliskylä (Nivala)
  • ·86680Vatjusjärvi (Haapavesi)
  • ·85630Sarjanahde (Nivala)
  • ·85980Köyhänperä (Reisjärvi)
  • ·44880Muurasjärvi (Pihtipudas)
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)
  • ·85620Sarja (Nivala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 997. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 194. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Haapajärvi4. · 5 alueesta

Muut alueet: Haapajärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Haapajärvi
#AlueArvo
1.Kuona8584026 598 €+27,0 %
2.Parkkila8571024 194 €+23,5 %
3.Haapajärvi Keskus8580023 982 €+19,0 %
4.Tulppo8573021 820 €+29,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
38720Vihteljärvi

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 687 €
Väkiluku
369
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
99530Vuojärvi

Sodankylä

Mediaanitulot
23 684 €
Väkiluku
63
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
02410Gesterby

Kirkkonummi

Mediaanitulot
23 691 €
Väkiluku
1 976
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
24240Rappula

Salo

Mediaanitulot
23 680 €
Väkiluku
3 945
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Haapajärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle