Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nivala/85640
Vertaa

Maliskylä

85640·Nivala
10 × 13 km

Postinumeroalueella Maliskylä (85640), Nivala, asuu 465 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 193 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,2 %. Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 4/8 (Nivala)Väkiluku: sija 5/8 (Nivala)
Väkiluku
465-4,9 %(5v)
Mediaanitulot
25 193 €+21,2 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,7 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
20,2 %
Yksinasuvat
34,6 %
Työttömyysaste
10,0 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,3 %
65 vuotta täyttäneet: 23,7 %

Tunnusluvut

Alueen Maliskylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku465-4,9 %
Mediaanitulot25 193 €+21,2 %
Keski-ikä45,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut18,7 %+1,9 %
Työttömyysaste10,0 %-0,5 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet20,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,2 %
Yksinasuvat34,6 %
Muut taloudet45,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Maliskylä

Mitkä ovat alueen Maliskylä (85640) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 193 €. Muutos 5 vuodessa: +21,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maliskylä (85640) on?
465 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,9 %.
Millaista asuminen alueella Maliskylä on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Maliskylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nivala: 4 / 8. Korkeakoulutetut: 18,7 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85580Karvoskylä
  • ·85660Ruuskankylä
  • ·85630Sarjanahde
  • ·85620Sarja
  • ·85820Oksava (Haapajärvi)
  • ·86680Vatjusjärvi (Haapavesi)
  • ·86690Karsikas (Haapavesi)
  • ·85560Ainastalo
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·85500Nivala Keskus
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 477. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 465. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nivala4. · 8 alueesta

Muut alueet: Nivala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nivala
#AlueArvo
1.Mönkö8554026 259 €+18,7 %
2.Sarjanahde8563025 859 €+16,8 %
3.Nivala Keskus8550025 267 €+19,2 %
4.Ainastalo8556025 030 €+22,3 %
5.Karvoskylä8558024 115 €+22,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77910Vaajasalmi

Rautalampi

Mediaanitulot
25 193 €
Väkiluku
96
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
07910Valko

Loviisa

Mediaanitulot
25 194 €
Väkiluku
1 026
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
63330Pahajoki

Alavus

Mediaanitulot
25 195 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
82120Keskijärvi

Joensuu

Mediaanitulot
25 190 €
Väkiluku
173
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nivala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle