Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nivala/85630
Vertaa

Sarjanahde

85630·Nivala
7,2 × 7,1 km

Postinumeroalueella Sarjanahde (85630), Nivala, asuu 565 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 859 €, asukkaiden keski-ikä on 33,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,8 %. Alueen asunnoista 99,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Nivala)Väkiluku: sija 3/8 (Nivala)
Väkiluku
565-7,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 859 €+16,8 %(5v)
Keski-ikä
33,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,1 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
95,3 %
Vuokra: 3,5 %
Lapsiperheet
39,8 %
Yksinasuvat
26,3 %
Työttömyysaste
7,1 %+3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
3,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,8 %
65 vuotta täyttäneet: 15,6 %

Tunnusluvut

Alueen Sarjanahde tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku565-7,1 %
Mediaanitulot25 859 €+16,8 %
Keski-ikä33,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut23,1 %+1,5 %
Työttömyysaste7,1 %+3,5 %
Omistusasunnot95,3 %-
Lapsiperheet39,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,3 %
Vuokra3,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet39,8 %
Yksinasuvat26,3 %
Muut taloudet33,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Sarjanahde

Mitkä ovat alueen Sarjanahde (85630) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 859 €. Muutos 5 vuodessa: +16,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sarjanahde (85630) on?
565 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,1 %.
Millaista asuminen alueella Sarjanahde on?
Kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa ja 3,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,5 % pientaloissa.
Miten alue Sarjanahde vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nivala: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 23,1 %, keski-ikä: 33,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85620Sarja
  • ·85580Karvoskylä
  • ·85640Maliskylä
  • ·85560Ainastalo
  • ·85500Nivala Keskus
  • ·84880Raudaskylä (Ylivieska)
  • ·85660Ruuskankylä
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)
  • ·84650Kantokylä (Ylivieska)
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·85450Joenkylä (Sievi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 234. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 348. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nivala2. · 8 alueesta

Muut alueet: Nivala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nivala
#AlueArvo
1.Mönkö8554026 259 €+18,7 %
2.Nivala Keskus8550025 267 €+19,2 %
3.Maliskylä8564025 193 €+21,2 %
4.Ainastalo8556025 030 €+22,3 %
5.Karvoskylä8558024 115 €+22,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
56210Virmutjoki

Ruokolahti

Mediaanitulot
25 859 €
Väkiluku
360
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
62860Sahi

Vimpeli

Mediaanitulot
25 859 €
Väkiluku
169
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
66970Hirvlax

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
25 864 €
Väkiluku
404
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
10520Tenhola Kirkonkylä

Raasepori

Mediaanitulot
25 851 €
Väkiluku
1 581
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nivala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle