Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28130
Vertaa

Impola

28130·Pori
3,3 × 3,6 km

Postinumeroalueella Impola (28130), Pori, asuu 6 628 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 059 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 63,4 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,8 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,3 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 74,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 27/32 (Pori)Väkiluku: sija 2/32 (Pori)
Väkiluku
6 628+4,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 059 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,7 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
40,5 %
Vuokra: 58,3 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
63,4 %
Työttömyysaste
16,7 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
26,3 %
65 vuotta täyttäneet: 22,1 %

Tunnusluvut

Alueen Impola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 628+4,3 %
Mediaanitulot22 059 €+14,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 532 €/m²-3,6 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,7 %+0,5 %
Työttömyysaste16,7 %+1,9 %
Omistusasunnot40,5 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 149 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus40,5 %
Vuokra58,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo74,4 %
Pientalo22,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat63,4 %
Muut taloudet24,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Impola

Mitkä ovat alueen Impola (28130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 059 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Impola (28130) on?
6 628 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Impola (28130)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 532 €/m² (2025). Luku perustuu 149 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Impola on?
Kotitalouksista 40,5 % asuu omistusasunnossa ja 58,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 74,4 % on kerrostaloissa ja 22,1 % pientaloissa.
Miten alue Impola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 27 / 32. Korkeakoulutetut: 27,7 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28370Sampola
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28540Pinomäki
  • ·28300Kalaholma-Väinölä
  • ·28200Toejoki
  • ·28330Koivistonluoto
  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28400Ulvila Keskus (Ulvila)
  • ·28100Pori Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 474. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet241. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori27. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79940Vihtari-Poikiinaho

Heinävesi

Mediaanitulot
22 058 €
Väkiluku
123
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
86690Karsikas

Haapavesi

Mediaanitulot
22 062 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
90250Kaukovainio

Oulu

Mediaanitulot
22 066 €
Väkiluku
6 930
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
97820Perä-Posio

Posio

Mediaanitulot
22 049 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle