Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90310
Vertaa

Madekoski

90310·Oulu
11 × 14 km

Postinumeroalueella Madekoski (90310), Oulu, asuu 2 639 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 338 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on pienentynyt 3,5 %. Alueen asunnoista 93,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/45 (Oulu)Väkiluku: sija 30/45 (Oulu)
Väkiluku
2 639-3,5 %(5v)
Mediaanitulot
30 338 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,3 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
83,8 %
Vuokra: 15,2 %
Lapsiperheet
32,1 %
Yksinasuvat
25,9 %
Työttömyysaste
9,6 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,5 %
65 vuotta täyttäneet: 15,6 %

Tunnusluvut

Alueen Madekoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 639-3,5 %
Mediaanitulot30 338 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 592 €/m²+9,2 %
Keski-ikä40,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut44,3 %+2,2 %
Työttömyysaste9,6 %+1,1 %
Omistusasunnot83,8 %-
Lapsiperheet32,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,8 %
Vuokra15,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,5 %
Pientalo93,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet32,1 %
Yksinasuvat25,9 %
Muut taloudet42,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Madekoski

Mitkä ovat alueen Madekoski (90310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 338 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Madekoski (90310) on?
2 639 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Madekoski (90310)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 592 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +9,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Madekoski on?
Kotitalouksista 83,8 % asuu omistusasunnossa ja 15,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,5 % on kerrostaloissa ja 93,2 % pientaloissa.
Miten alue Madekoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 6 / 45. Korkeakoulutetut: 44,3 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·90670Hiukkavaara
  • ·90420Metsokangas
  • ·90630Korvensuora
  • ·91510Rova (Muhos)
  • ·90240Iinatti
  • ·90650Haapalehto
  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90660Sanginsuu
  • ·90620Rusko-Heikinharju
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90940Jääli

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet261. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet627. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu6. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02860Siikajärvi

Espoo

Mediaanitulot
30 337 €
Väkiluku
616
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
90810Kiviniemi

Oulu

Mediaanitulot
30 339 €
Väkiluku
3 010
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
08800Kirkniemi

Lohja

Mediaanitulot
30 347 €
Väkiluku
1 454
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
41290Kangashäkki

Uurainen

Mediaanitulot
30 358 €
Väkiluku
1 002
Keski-ikä
31,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle