Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90860
Vertaa

Halosenniemi

90860·Oulu
8,8 × 5,1 km

Postinumeroalueella Halosenniemi (90860), Oulu, asuu 493 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 950 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,6 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 23/45 (Oulu)Väkiluku: sija 40/45 (Oulu)
Väkiluku
493-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 950 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,0 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
95,9 %
Vuokra: 3,6 %
Lapsiperheet
23,1 %
Yksinasuvat
26,7 %
Työttömyysaste
11,6 %-0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,7 %
65 vuotta täyttäneet: 25,2 %

Tunnusluvut

Alueen Halosenniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku493-6,1 %
Mediaanitulot26 950 €+18,6 %
Keski-ikä44,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut27,0 %+1,7 %
Työttömyysaste11,6 %-0,6 %
Omistusasunnot95,9 %-
Lapsiperheet23,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,9 %
Vuokra3,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,1 %
Yksinasuvat26,7 %
Muut taloudet50,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Halosenniemi

Mitkä ovat alueen Halosenniemi (90860) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 950 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Halosenniemi (90860) on?
493 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Halosenniemi on?
Kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa ja 3,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Halosenniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 23 / 45. Korkeakoulutetut: 27,0 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90830Haukipudas Keskus
  • ·90850Martinniemi
  • ·91100Ii Keskus (Ii)
  • ·90820Kello
  • ·90840Haukipudas Asemanseutu
  • ·90800Pateniemi
  • ·91110Ii Asemanseutu (Ii)
  • ·90810Kiviniemi
  • ·90580Rajakylä
  • ·90590Teknologiakylä
  • ·90520Taskila-Toppila
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet927. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 425. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu23. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79150Konnuslahti-Valkeamäki

Leppävirta

Mediaanitulot
26 938 €
Väkiluku
356
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
31530Pyöli

Somero

Mediaanitulot
26 937 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
61250Jalasto

Kurikka

Mediaanitulot
26 966 €
Väkiluku
265
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
99320Kätkäsuvanto

Muonio

Mediaanitulot
26 932 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle