Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muhos/91510
Vertaa

Rova

91510·Muhos
7,0 × 7,9 km

Postinumeroalueella Rova (91510), Muhos, asuu 444 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 627 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,5 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Muhos)Väkiluku: sija 3/5 (Muhos)
Väkiluku
444-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
29 627 €+18,5 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,9 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
94,4 %
Vuokra: 2,8 %
Lapsiperheet
31,7 %
Yksinasuvat
23,9 %
Työttömyysaste
5,2 %-3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 21,6 %

Tunnusluvut

Alueen Rova tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku444-5,5 %
Mediaanitulot29 627 €+18,5 %
Keski-ikä43,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut42,9 %+3,5 %
Työttömyysaste5,2 %-3,2 %
Omistusasunnot94,4 %-
Lapsiperheet31,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,4 %
Vuokra2,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet31,7 %
Yksinasuvat23,9 %
Muut taloudet44,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Rova

Mitkä ovat alueen Rova (91510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 627 €. Muutos 5 vuodessa: +18,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rova (91510) on?
444 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Millaista asuminen alueella Rova on?
Kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa ja 2,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Rova vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muhos: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 42,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90660Sanginsuu (Oulu)
  • ·91410Jokirinne
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·90310Madekoski (Oulu)
  • ·90630Korvensuora (Oulu)
  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·90670Hiukkavaara (Oulu)
  • ·91430Leppiniemi
  • ·90420Metsokangas (Oulu)
  • ·90940Jääli (Oulu)
  • ·90240Iinatti (Oulu)
  • ·91930Ala-Temmes (Liminka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet345. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 495. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muhos1. · 5 alueesta

Muut alueet: Muhos

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muhos
#AlueArvo
1.Jokirinne9141027 559 €+11,7 %
2.Leppiniemi9143027 055 €+10,0 %
3.Muhos Keskus9150026 071 €+16,8 %
4.Kylmälänkylä9156021 064 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
14240Väli-Janakkala

Janakkala

Mediaanitulot
29 623 €
Väkiluku
866
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
04630Sääksjärvi

Mäntsälä

Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
785
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
12520Kormu

Loppi

Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
471
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
00360Pajamäki

Helsinki

Mediaanitulot
29 636 €
Väkiluku
1 873
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muhos: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle