Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva

Kaupunki

Juva

Juva koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 5 633 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 372 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 24,3 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
5 633
Mediaanitulot (ka.)
24 372 €
Neliöhinta (ka.)
642 €/m²
Keski-ikä (ka.)
53,7 v
Korkeakoulutetut (ka.)
24,3 %
Omistusasunnot (ka.)
92,7 %
Lapsiperheet (ka.)
13,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

51900Juva Keskus

Juva

1. suurin
Mediaanitulot
23 079 €
Väkiluku
3 958
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
51820Hatsola

Juva

2. suurin
Mediaanitulot
26 330 €
Väkiluku
273
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
51760Nuutilanmäki

Juva

3. suurin
Mediaanitulot
24 937 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
51980Lauteala

Juva

4. suurin
Mediaanitulot
23 189 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
51880Koikkala

Juva

5. suurin
Mediaanitulot
24 192 €
Väkiluku
176
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
51850Vuorenmaa

Juva

6. suurin
Mediaanitulot
26 132 €
Väkiluku
159
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Juva: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Juva

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Hatsola5182026 330 €+22,4 %
3.Narila5186026 149 €+24,5 %
4.Vuorenmaa5185026 132 €+36,6 %
5.Paatela5193025 623 €+20,4 %
6.Nuutilanmäki5176024 937 €+12,8 %
7.Koikkala5188024 192 €+29,0 %
8.Lauteala5198023 189 €+14,5 %
9.Juva Keskus5190023 079 €+21,3 %
10.Härkälä5194021 991 €+15,4 %
11.Maivala5181021 988 €+13,3 %
12.Risulahti5189021 214 €+1,6 %

Väestönkasvu: Juva

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Juva
#AlueArvo
1.Hatsola51820-2,5 %-2,5 %
2.Juva Keskus51900-6,1 %-6,1 %
3.Nuutilanmäki51760-7,8 %-7,8 %
4.Risulahti51890-8,1 %-8,1 %
5.Kuosmala51780-8,9 %-8,9 %
6.Maivala51810-9,2 %-9,2 %
7.Lauteala51980-10,5 %-10,5 %
8.Härkälä51940-10,7 %-10,7 %
9.Narila51860-12,5 %-12,5 %
10.Vuorenmaa51850-13,1 %-13,1 %
11.Paatela51930-13,7 %-13,7 %
12.Koikkala51880-21,4 %-21,4 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
51760Nuutilanmäki51780Kuosmala51810Maivala51820Hatsola51850Vuorenmaa51860Narila51880Koikkala51890Risulahti51900Juva Keskus51930Paatela51940Härkälä51980Lauteala

Usein kysytyt kysymykset: Juva

Kuinka monta asukasta kaupungissa Juva on?
Kaupungissa Juva asuu yhteensä 5 633 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Juva?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Juva?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 372 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kuosmala: 27 638 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Juva?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Juva on noin 642 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Juva Keskus (642 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Juva?
Kuosmala (27 638 €), Hatsola (26 330 €), Narila (26 149 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Juva?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Hatsola (-2,5 %), Juva Keskus (-6,1 %), Nuutilanmäki (-7,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Juva?
Kaupungissa Juva on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Juva

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Etelä-Savossa: Mikkelin parhaat asuinalueet.

Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.