Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva/51940
Vertaa

Härkälä

51940·Juva
10 × 9,4 km

Postinumeroalueella Härkälä (51940), Juva, asuu 100 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 991 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/12 (Juva)Väkiluku: sija 10/12 (Juva)
Väkiluku
100-10,7 %(5v)
Mediaanitulot
21 991 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %-1,0 %(5v)
Omistusasunnot
94,3 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
11,3 %
Yksinasuvat
43,4 %
Työttömyysaste
8,9 %+4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,0 %
65 vuotta täyttäneet: 37,0 %

Tunnusluvut

Alueen Härkälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku100-10,7 %
Mediaanitulot21 991 €+15,4 %
Keski-ikä53,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %-1,0 %
Työttömyysaste8,9 %+4,9 %
Omistusasunnot94,3 %-
Lapsiperheet11,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,3 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,3 %
Yksinasuvat43,4 %
Muut taloudet45,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Härkälä

Mitkä ovat alueen Härkälä (51940) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 991 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Härkälä (51940) on?
100 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,7 %.
Millaista asuminen alueella Härkälä on?
Kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Härkälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Juva: 10 / 12. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58940Tuusmäki (Rantasalmi)
  • ·51930Paatela
  • ·58920Kolkontaipale (Rantasalmi)
  • ·58910Rantasalmi Asemanseutu (Rantasalmi)
  • ·58700Sulkava Keskus (Sulkava)
  • ·51980Lauteala
  • ·58900Rantasalmi Keskus (Rantasalmi)
  • ·79660Kerisalo (Joroinen)
  • ·58850Hiltula (Rantasalmi)
  • ·52270Ryhälä (Puumala)
  • ·51900Juva Keskus
  • ·78710Akonlahti (Varkaus)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 491. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 538. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Juva10. · 12 alueesta

Muut alueet: Juva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Hatsola5182026 330 €+22,4 %
3.Narila5186026 149 €+24,5 %
4.Vuorenmaa5185026 132 €+36,6 %
5.Paatela5193025 623 €+20,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
80220Penttilä

Joensuu

Mediaanitulot
21 992 €
Väkiluku
4 736
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
35400Länkipohja

Jämsä

Mediaanitulot
21 989 €
Väkiluku
781
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
86530Annonen

Haapavesi

Mediaanitulot
21 989 €
Väkiluku
164
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
51810Maivala

Juva

Mediaanitulot
21 988 €
Väkiluku
129
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Juva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle