Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva/51980
Vertaa

Lauteala

51980·Juva
12 × 18 km

Postinumeroalueella Lauteala (51980), Juva, asuu 204 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 189 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,5 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 94,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/12 (Juva)Väkiluku: sija 4/12 (Juva)
Väkiluku
204-10,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 189 €+14,5 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,9 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
93,3 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
10,6 %
Yksinasuvat
37,5 %
Työttömyysaste
13,1 %+8,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,5 %
65 vuotta täyttäneet: 41,7 %

Tunnusluvut

Alueen Lauteala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku204-10,5 %
Mediaanitulot23 189 €+14,5 %
Keski-ikä58,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut24,9 %+4,2 %
Työttömyysaste13,1 %+8,3 %
Omistusasunnot93,3 %-
Lapsiperheet10,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,3 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,3 %
Pientalo94,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,6 %
Yksinasuvat37,5 %
Muut taloudet51,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Lauteala

Mitkä ovat alueen Lauteala (51980) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 189 €. Muutos 5 vuodessa: +14,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lauteala (51980) on?
204 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,5 %.
Millaista asuminen alueella Lauteala on?
Kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,3 % on kerrostaloissa ja 94,7 % pientaloissa.
Miten alue Lauteala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Juva: 8 / 12. Korkeakoulutetut: 24,9 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51880Koikkala
  • ·52270Ryhälä (Puumala)
  • ·51930Paatela
  • ·58700Sulkava Keskus (Sulkava)
  • ·51890Risulahti
  • ·51940Härkälä
  • ·58940Tuusmäki (Rantasalmi)
  • ·51900Juva Keskus
  • ·51820Hatsola
  • ·52200Puumala Keskus (Puumala)
  • ·58920Kolkontaipale (Rantasalmi)
  • ·51780Kuosmala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 160. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 049. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Juva8. · 12 alueesta

Muut alueet: Juva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Hatsola5182026 330 €+22,4 %
3.Narila5186026 149 €+24,5 %
4.Vuorenmaa5185026 132 €+36,6 %
5.Paatela5193025 623 €+20,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44200Suolahti Keskus

Äänekoski

Mediaanitulot
23 196 €
Väkiluku
3 963
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41240Kyynämöinen

Uurainen

Mediaanitulot
23 197 €
Väkiluku
231
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
42870Kotala

Virrat

Mediaanitulot
23 181 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
35800Mänttä

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
23 198 €
Väkiluku
3 773
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Juva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle