Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva/51820
Vertaa

Hatsola

51820·Juva
8,5 × 18 km

Postinumeroalueella Hatsola (51820), Juva, asuu 273 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 330 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Juva)Väkiluku: sija 2/12 (Juva)
Väkiluku
273-2,5 %(5v)
Mediaanitulot
26 330 €+22,4 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,1 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
91,0 %
Vuokra: 7,5 %
Lapsiperheet
19,4 %
Yksinasuvat
38,8 %
Työttömyysaste
9,5 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,8 %
65 vuotta täyttäneet: 34,4 %

Tunnusluvut

Alueen Hatsola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku273-2,5 %
Mediaanitulot26 330 €+22,4 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut29,1 %+3,9 %
Työttömyysaste9,5 %+2,1 %
Omistusasunnot91,0 %-
Lapsiperheet19,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,0 %
Vuokra7,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,4 %
Yksinasuvat38,8 %
Muut taloudet41,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Hatsola

Mitkä ovat alueen Hatsola (51820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 330 €. Muutos 5 vuodessa: +22,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hatsola (51820) on?
273 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %.
Millaista asuminen alueella Hatsola on?
Kotitalouksista 91,0 % asuu omistusasunnossa ja 7,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,8 % pientaloissa.
Miten alue Hatsola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Juva: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 29,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51780Kuosmala
  • ·51810Maivala
  • ·51900Juva Keskus
  • ·51880Koikkala
  • ·51890Risulahti
  • ·51760Nuutilanmäki
  • ·79690Kaitainen (Joroinen)
  • ·52100Anttola (Mikkeli)
  • ·51740Huuhanaho (Mikkeli)
  • ·51980Lauteala
  • ·51930Paatela
  • ·52150Hauhala (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 098. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 816. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Juva2. · 12 alueesta

Muut alueet: Juva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Narila5186026 149 €+24,5 %
3.Vuorenmaa5185026 132 €+36,6 %
4.Paatela5193025 623 €+20,4 %
5.Nuutilanmäki5176024 937 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19510Lepsala

Hartola

Mediaanitulot
26 330 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
23140Hietamäki

Mynämäki

Mediaanitulot
26 334 €
Väkiluku
604
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
28400Ulvila Keskus

Ulvila

Mediaanitulot
26 325 €
Väkiluku
5 357
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
89430Hoikka

Hyrynsalmi

Mediaanitulot
26 342 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Juva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle