Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01370
Vertaa

Jokiniemi

01370·Vantaa
2,2 × 2,4 km

Postinumeroalueella Jokiniemi (01370), Vantaa, asuu 7 229 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 053 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,3 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 9,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 80,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 31/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 14/36 (Vantaa)
Väkiluku
7 229+9,3 %(5v)
Mediaanitulot
26 053 €+9,5 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,5 %-1,0 %(5v)
Omistusasunnot
30,2 %
Vuokra: 69,3 %
Lapsiperheet
23,0 %
Yksinasuvat
49,6 %
Työttömyysaste
14,1 %+5,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
21,0 %
65 vuotta täyttäneet: 8,8 %

Tunnusluvut

Alueen Jokiniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 229+9,3 %
Mediaanitulot26 053 €+9,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 145 €/m²-1,5 %
Keski-ikä36,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut31,5 %-1,0 %
Työttömyysaste14,1 %+5,1 %
Omistusasunnot30,2 %-
Lapsiperheet23,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 41 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus30,2 %
Vuokra69,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo80,2 %
Pientalo19,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,0 %
Yksinasuvat49,6 %
Muut taloudet27,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Jokiniemi

Mitkä ovat alueen Jokiniemi (01370) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 053 €. Muutos 5 vuodessa: +9,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jokiniemi (01370) on?
7 229 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +9,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Jokiniemi (01370)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 145 €/m² (2025). Luku perustuu 41 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Jokiniemi on?
Kotitalouksista 30,2 % asuu omistusasunnossa ja 69,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 80,2 % on kerrostaloissa ja 19,5 % pientaloissa.
Miten alue Jokiniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 31 / 36. Korkeakoulutetut: 31,5 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01360Koivukylä-Havukoski
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·00760Puistola - Heikinlaakso (Helsinki)
  • ·00750Tapulikaupunki (Helsinki)
  • ·01350Hiekkaharju
  • ·01340Leinelä
  • ·01400Rekola
  • ·00770Jakomäki - Alppikylä (Helsinki)
  • ·01300Tikkurila
  • ·01230Vaarala
  • ·00730Tapanila (Helsinki)
  • ·01260Itä-Hakkila

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 177. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet203. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa31. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
64530Norrnäs

Närpiö

Mediaanitulot
26 052 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
40900Säynätsalo

Jyväskylä

Mediaanitulot
26 052 €
Väkiluku
3 186
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
63130Mäyry

Kuortane

Mediaanitulot
26 055 €
Väkiluku
636
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
65930Södra Vallgrund

Mustasaari

Mediaanitulot
26 051 €
Väkiluku
335
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle