Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01610
Vertaa

Kaivoksela

01610·Vantaa
2,2 × 2,3 km

Postinumeroalueella Kaivoksela (01610), Vantaa, asuu 5 853 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 456 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,9 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 11,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 90,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 27/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 16/36 (Vantaa)
Väkiluku
5 853+2,4 %(5v)
Mediaanitulot
27 456 €+11,9 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,4 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
46,0 %
Vuokra: 53,1 %
Lapsiperheet
14,5 %
Yksinasuvat
56,9 %
Työttömyysaste
13,9 %+5,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
18,2 %
65 vuotta täyttäneet: 17,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kaivoksela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 853+2,4 %
Mediaanitulot27 456 €+11,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 628 €/m²-22,0 %
Keski-ikä42,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut35,4 %+0,5 %
Työttömyysaste13,9 %+5,7 %
Omistusasunnot46,0 %-
Lapsiperheet14,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 80 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus46,0 %
Vuokra53,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo90,6 %
Pientalo9,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,5 %
Yksinasuvat56,9 %
Muut taloudet28,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaivoksela

Mitkä ovat alueen Kaivoksela (01610) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 456 €. Muutos 5 vuodessa: +11,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaivoksela (01610) on?
5 853 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kaivoksela (01610)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 628 €/m² (2025). Luku perustuu 80 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -22,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kaivoksela on?
Kotitalouksista 46,0 % asuu omistusasunnossa ja 53,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 90,6 % on kerrostaloissa ja 9,1 % pientaloissa.
Miten alue Kaivoksela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 27 / 36. Korkeakoulutetut: 35,4 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01670Vantaanlaakso
  • ·01600Myyrmäki
  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·00420Kannelmäki (Helsinki)
  • ·00430Maununneva - Kuninkaantammi (Helsinki)
  • ·01620Martinlaakso
  • ·00440Lassila (Helsinki)
  • ·00390Konala (Helsinki)
  • ·01740Tuupakan teollisuusalue
  • ·01650Vapaala
  • ·01690Ylästö
  • ·00400Pohjois-Haaga (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet788. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet295. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa27. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00750Tapulikaupunki

Helsinki

Mediaanitulot
27 457 €
Väkiluku
9 389
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
00550Vallila - Hermanni

Helsinki

Mediaanitulot
27 455 €
Väkiluku
8 808
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
36430Pakkala

Kangasala

Mediaanitulot
27 455 €
Väkiluku
419
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04740Sälinkää

Mäntsälä

Mediaanitulot
27 461 €
Väkiluku
1 067
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle