Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01600
Vertaa

Myyrmäki

01600·Vantaa
1,7 × 2,1 km

Postinumeroalueella Myyrmäki (01600), Vantaa, asuu 19 159 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 475 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on kerrostaloissa, joten alue on lähes kokonaan kerrostaloaluetta. Kotitalouksista 55,2 % on yksinasuvia, ja väkiluku on kasvanut 10,3 % viidessä vuodessa. Työttömyysaste on noussut 7,5 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 33/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 2/36 (Vantaa)
Väkiluku
19 159+10,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 475 €+12,0 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,5 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
44,4 %
Vuokra: 55,1 %
Lapsiperheet
17,0 %
Yksinasuvat
55,2 %
Työttömyysaste
17,4 %+7,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
17,5 %
65 vuotta täyttäneet: 21,9 %

Tunnusluvut

Alueen Myyrmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku19 159+10,3 %
Mediaanitulot25 475 €+12,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 271 €/m²-16,8 %
Keski-ikä42,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut31,5 %-0,2 %
Työttömyysaste17,4 %+7,5 %
Omistusasunnot44,4 %-
Lapsiperheet17,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 283 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus44,4 %
Vuokra55,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo99,0 %
Pientalo1,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,0 %
Yksinasuvat55,2 %
Muut taloudet27,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Myyrmäki

Mitkä ovat alueen Myyrmäki (01600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 475 €. Muutos 5 vuodessa: +12,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Myyrmäki (01600) on?
19 159 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +10,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Myyrmäki (01600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 271 €/m² (2025). Luku perustuu 283 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -16,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Myyrmäki on?
Kotitalouksista 44,4 % asuu omistusasunnossa ja 55,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 99,0 % on kerrostaloissa ja 1,0 % pientaloissa.
Miten alue Myyrmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 33 / 36. Korkeakoulutetut: 31,5 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·01610Kaivoksela
  • ·01620Martinlaakso
  • ·01650Vapaala
  • ·00390Konala (Helsinki)
  • ·01670Vantaanlaakso
  • ·02680Uusmäki (Espoo)
  • ·00420Kannelmäki (Helsinki)
  • ·01720Petikko
  • ·01660Varisto
  • ·00440Lassila (Helsinki)
  • ·00360Pajamäki (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 367. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet10. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa33. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
12920Topeno

Loppi

Mediaanitulot
25 475 €
Väkiluku
351
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
17840Harjunsalmi

Kuhmoinen

Mediaanitulot
25 470 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
36450Salmentaka

Pälkäne

Mediaanitulot
25 481 €
Väkiluku
198
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
61330Koskenkorva

Ilmajoki

Mediaanitulot
25 469 €
Väkiluku
1 867
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle