Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02230
Vertaa

Matinkylä

02230·Espoo
5,6 × 4,7 km

Postinumeroalueella Matinkylä (02230), Espoo, asuu 22 927 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 405 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,3 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Työttömyysaste on kasvanut 3,6 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 81,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 37/45 (Espoo)Väkiluku: sija 1/45 (Espoo)
Väkiluku
22 927+4,4 %(5v)
Mediaanitulot
29 405 €+15,8 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,6 %0,0 %(5v)
Omistusasunnot
45,1 %
Vuokra: 54,3 %
Lapsiperheet
22,2 %
Yksinasuvat
45,6 %
Työttömyysaste
12,2 %+3,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,0 %
65 vuotta täyttäneet: 17,3 %

Tunnusluvut

Alueen Matinkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku22 927+4,4 %
Mediaanitulot29 405 €+15,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 107 €/m²-0,5 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut47,6 %0,0 %
Työttömyysaste12,2 %+3,6 %
Omistusasunnot45,1 %-
Lapsiperheet22,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 380 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus45,1 %
Vuokra54,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo81,4 %
Pientalo17,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,2 %
Yksinasuvat45,6 %
Muut taloudet32,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Matinkylä

Mitkä ovat alueen Matinkylä (02230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 405 €. Muutos 5 vuodessa: +15,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Matinkylä (02230) on?
22 927 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Matinkylä (02230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 107 €/m² (2025). Luku perustuu 380 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -0,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Matinkylä on?
Kotitalouksista 45,1 % asuu omistusasunnossa ja 54,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 81,4 % on kerrostaloissa ja 17,7 % pientaloissa.
Miten alue Matinkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 37 / 45. Korkeakoulutetut: 47,6 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02210Olari
  • ·02200Niittykumpu
  • ·02240Friisilä
  • ·02170Haukilahti
  • ·02250Henttaa
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02180Mankkaa
  • ·02160Westend
  • ·02120Länsikorkee-Suvikumpu
  • ·02380Suvisaaristo
  • ·02260Kaitaa
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet384. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet5. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo37. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
87850Paltaniemi

Kajaani

Mediaanitulot
29 405 €
Väkiluku
411
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
02270Finnoo-Eestinmalmi

Espoo

Mediaanitulot
29 413 €
Väkiluku
4 620
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
01760Seutula

Vantaa

Mediaanitulot
29 392 €
Väkiluku
1 972
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
90660Sanginsuu

Oulu

Mediaanitulot
29 391 €
Väkiluku
617
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle