Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06100
Vertaa

Porvoo Keskus

06100·Porvoo
5,4 × 6,6 km

Postinumeroalueella Porvoo Keskus (06100), Porvoo, asuu 19 272 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 717 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 50,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 64,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 1/23 (Porvoo)
Väkiluku
19 272+2,0 %(5v)
Mediaanitulot
28 717 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,4 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
59,0 %
Vuokra: 39,9 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
50,1 %
Työttömyysaste
10,2 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,1 %
65 vuotta täyttäneet: 27,5 %

Tunnusluvut

Alueen Porvoo Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku19 272+2,0 %
Mediaanitulot28 717 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 871 €/m²-3,4 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut42,4 %+2,3 %
Työttömyysaste10,2 %+2,3 %
Omistusasunnot59,0 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 270 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus59,0 %
Vuokra39,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo64,3 %
Pientalo33,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat50,1 %
Muut taloudet31,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Porvoo Keskus

Mitkä ovat alueen Porvoo Keskus (06100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 717 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Porvoo Keskus (06100) on?
19 272 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Porvoo Keskus (06100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 871 €/m² (2025). Luku perustuu 270 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Porvoo Keskus on?
Kotitalouksista 59,0 % asuu omistusasunnossa ja 39,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 64,3 % on kerrostaloissa ja 33,6 % pientaloissa.
Miten alue Porvoo Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 16 / 23. Korkeakoulutetut: 42,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06650Hamari
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·07410Kråkö
  • ·06400Gammelbacka
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06530Kerkkoo
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·06750Tolkkinen
  • ·07310Sannainen
  • ·07590Huuvari-Tiilää (Askola)
  • ·07280Ilola
  • ·07500Askola Kirkonkylä (Askola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet514. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet9. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo16. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00510Alppila - Vallila

Helsinki

Mediaanitulot
28 727 €
Väkiluku
9 407
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
97130Hirvas

Rovaniemi

Mediaanitulot
28 707 €
Väkiluku
911
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
39170Jumesniemi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
28 705 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
06400Gammelbacka

Porvoo

Mediaanitulot
28 704 €
Väkiluku
7 718
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle