Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06150
Vertaa

Kevätkumpu

06150·Porvoo
2,9 × 6,8 km

Postinumeroalueella Kevätkumpu (06150), Porvoo, asuu 6 845 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 472 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 12,3 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 52,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 21/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 3/23 (Porvoo)
Väkiluku
6 845+12,3 %(5v)
Mediaanitulot
27 472 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,8 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
55,0 %
Vuokra: 44,5 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
44,6 %
Työttömyysaste
12,8 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,8 %
65 vuotta täyttäneet: 21,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kevätkumpu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 845+12,3 %
Mediaanitulot27 472 €+20,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 873 €/m²-6,5 %
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut29,8 %+2,6 %
Työttömyysaste12,8 %+2,3 %
Omistusasunnot55,0 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 52 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus55,0 %
Vuokra44,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo52,4 %
Pientalo46,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat44,6 %
Muut taloudet30,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kevätkumpu

Mitkä ovat alueen Kevätkumpu (06150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 472 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kevätkumpu (06150) on?
6 845 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +12,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kevätkumpu (06150)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 873 €/m² (2025). Luku perustuu 52 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kevätkumpu on?
Kotitalouksista 55,0 % asuu omistusasunnossa ja 44,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 52,4 % on kerrostaloissa ja 46,2 % pientaloissa.
Miten alue Kevätkumpu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 21 / 23. Korkeakoulutetut: 29,8 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06100Porvoo Keskus
  • ·07410Kråkö
  • ·07310Sannainen
  • ·06650Hamari
  • ·06400Gammelbacka
  • ·07280Ilola
  • ·06530Kerkkoo
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06200Porvoo itäinen
  • ·07590Huuvari-Tiilää (Askola)
  • ·07450Voolahti
  • ·06500Saksala-Suomenkylä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet778. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet226. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo21. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22950Jurmo

Brändö

Mediaanitulot
27 473 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
49220Siltakylä

Pyhtää

Mediaanitulot
27 470 €
Väkiluku
1 718
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
45330Harju

Kouvola

Mediaanitulot
27 468 €
Väkiluku
269
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
15810Kasakkamäki

Lahti

Mediaanitulot
27 467 €
Väkiluku
1 368
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle