Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07920
Vertaa

Etelä-Harju

07920·Loviisa
1,6 × 1,8 km

Postinumeroalueella Etelä-Harju (07920), Loviisa, asuu 1 317 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 655 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asunnoista 72,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 2/19 (Loviisa)
Väkiluku
1 317-3,2 %(5v)
Mediaanitulot
26 655 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,4 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
77,5 %
Vuokra: 21,4 %
Lapsiperheet
17,5 %
Yksinasuvat
41,7 %
Työttömyysaste
12,4 %+3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Etelä-Harju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 317-3,2 %
Mediaanitulot26 655 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 215 €/m²-
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut30,4 %+1,1 %
Työttömyysaste12,4 %+3,9 %
Omistusasunnot77,5 %-
Lapsiperheet17,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,5 %
Vuokra21,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo27,2 %
Pientalo72,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,5 %
Yksinasuvat41,7 %
Muut taloudet40,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Etelä-Harju

Mitkä ovat alueen Etelä-Harju (07920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 655 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Etelä-Harju (07920) on?
1 317 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Etelä-Harju (07920)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 215 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Etelä-Harju on?
Kotitalouksista 77,5 % asuu omistusasunnossa ja 21,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 27,2 % on kerrostaloissa ja 72,1 % pientaloissa.
Miten alue Etelä-Harju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 10 / 19. Korkeakoulutetut: 30,4 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07940Määrlahti
  • ·07945Kuggom
  • ·07955Tesjoki
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07910Valko
  • ·07870Skinnarby
  • ·07850Heikinkylä (Lapinjärvi)
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä
  • ·07800Lapinjärvi Keskus (Lapinjärvi)
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·07840Lindkoski (Lapinjärvi)
  • ·07960Ahvenkoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 005. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet961. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa10. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28610Musa-Tiiliruukki

Pori

Mediaanitulot
26 654 €
Väkiluku
3 888
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
99555Luosto

Sodankylä

Mediaanitulot
26 657 €
Väkiluku
73
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
07680Juornaankylä

Askola

Mediaanitulot
26 660 €
Väkiluku
467
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
07945Kuggom

Loviisa

Mediaanitulot
26 662 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle