Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07910
Vertaa

Valko

07910·Loviisa
7,9 × 14 km

Postinumeroalueella Valko (07910), Loviisa, asuu 1 026 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 194 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 3,2 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 5,3 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 17/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 5/19 (Loviisa)
Väkiluku
1 026-5,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 194 €+15,9 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,1 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
75,9 %
Vuokra: 22,9 %
Lapsiperheet
13,5 %
Yksinasuvat
44,1 %
Työttömyysaste
16,0 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,6 %
65 vuotta täyttäneet: 35,0 %

Tunnusluvut

Alueen Valko tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 026-5,3 %
Mediaanitulot25 194 €+15,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)665 €/m²-
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,1 %+1,0 %
Työttömyysaste16,0 %+3,2 %
Omistusasunnot75,9 %-
Lapsiperheet13,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2018, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,9 %
Vuokra22,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo36,1 %
Pientalo63,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,5 %
Yksinasuvat44,1 %
Muut taloudet42,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Valko

Mitkä ovat alueen Valko (07910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 194 €. Muutos 5 vuodessa: +15,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Valko (07910) on?
1 026 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Valko (07910)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 665 €/m² (2018). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Valko on?
Kotitalouksista 75,9 % asuu omistusasunnossa ja 22,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 36,1 % on kerrostaloissa ja 63,2 % pientaloissa.
Miten alue Valko vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 17 / 19. Korkeakoulutetut: 23,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07920Etelä-Harju
  • ·07940Määrlahti
  • ·07750Isnäs
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07945Kuggom
  • ·07955Tesjoki
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä
  • ·07870Skinnarby
  • ·07780Härkäpää
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·07850Heikinkylä (Lapinjärvi)
  • ·07960Ahvenkoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 476. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 082. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa17. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63330Pahajoki

Alavus

Mediaanitulot
25 195 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
77910Vaajasalmi

Rautalampi

Mediaanitulot
25 193 €
Väkiluku
96
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
85640Maliskylä

Nivala

Mediaanitulot
25 193 €
Väkiluku
465
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
82120Keskijärvi

Joensuu

Mediaanitulot
25 190 €
Väkiluku
173
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle