Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/14700
Vertaa

Hauho kk

14700·Hämeenlinna
17 × 18 km

Postinumeroalueella Hauho kk (14700), Hämeenlinna, asuu 1 777 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 558 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,0 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 21/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 12/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
1 777-4,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 558 €+22,9 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
72,5 %
Vuokra: 24,9 %
Lapsiperheet
13,3 %
Yksinasuvat
48,1 %
Työttömyysaste
15,7 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 40,4 %

Tunnusluvut

Alueen Hauho kk tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 777-4,6 %
Mediaanitulot23 558 €+22,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)743 €/m²-14,7 %
Keski-ikä53,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+2,5 %
Työttömyysaste15,7 %+4,0 %
Omistusasunnot72,5 %-
Lapsiperheet13,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,5 %
Vuokra24,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo13,8 %
Pientalo82,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,3 %
Yksinasuvat48,1 %
Muut taloudet38,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Hauho kk

Mitkä ovat alueen Hauho kk (14700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 558 €. Muutos 5 vuodessa: +22,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hauho kk (14700) on?
1 777 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hauho kk (14700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 743 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -14,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hauho kk on?
Kotitalouksista 72,5 % asuu omistusasunnossa ja 24,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 13,8 % on kerrostaloissa ja 82,4 % pientaloissa.
Miten alue Hauho kk vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 21 / 27. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14770Eteläinen
  • ·14840Sairiala
  • ·14930Sappee
  • ·14690Torvoila
  • ·14960Puutikkala (Pälkäne)
  • ·14870Juttila
  • ·14980Kuohijoki (Pälkäne)
  • ·14820Syrjäntaka
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·13270Ruununmylly
  • ·13880Rahkoila (Hattula)
  • ·13330Harviala (Janakkala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 048. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet821. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna21. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
29720Lamppi

Pori

Mediaanitulot
23 560 €
Väkiluku
142
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
68370Ullava Keskus

Kokkola

Mediaanitulot
23 562 €
Väkiluku
347
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
53920Voisalmi

Lappeenranta

Mediaanitulot
23 552 €
Väkiluku
3 172
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
77800Iisvesi

Suonenjoki

Mediaanitulot
23 565 €
Väkiluku
473
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle