Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/14810
Vertaa

Pohjoinen

14810·Hämeenlinna
4,8 × 9,8 km

Postinumeroalueella Pohjoinen (14810), Hämeenlinna, asuu 236 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 455 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 20/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
236-16,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 455 €+10,3 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+7,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,6 %+5,6 %(5v)
Omistusasunnot
84,9 %
Vuokra: 13,4 %
Lapsiperheet
12,6 %
Yksinasuvat
34,5 %
Työttömyysaste
10,7 %-5,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 40,3 %

Tunnusluvut

Alueen Pohjoinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku236-16,0 %
Mediaanitulot24 455 €+10,3 %
Keski-ikä54,0 v+7,0 %
Korkeakoulutetut28,6 %+5,6 %
Työttömyysaste10,7 %-5,3 %
Omistusasunnot84,9 %-
Lapsiperheet12,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,9 %
Vuokra13,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,6 %
Pientalo93,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,6 %
Yksinasuvat34,5 %
Muut taloudet52,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Pohjoinen

Mitkä ovat alueen Pohjoinen (14810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 455 €. Muutos 5 vuodessa: +10,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pohjoinen (14810) on?
236 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,0 %.
Millaista asuminen alueella Pohjoinen on?
Kotitalouksista 84,9 % asuu omistusasunnossa ja 13,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,6 % on kerrostaloissa ja 93,4 % pientaloissa.
Miten alue Pohjoinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 18 / 27. Korkeakoulutetut: 28,6 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14820Syrjäntaka
  • ·16900Lammi kk
  • ·14870Juttila
  • ·14840Sairiala
  • ·16960Iso-Evo
  • ·14770Eteläinen
  • ·14930Sappee
  • ·14200Turenki (Janakkala)
  • ·14980Kuohijoki (Pälkäne)
  • ·14700Hauho kk
  • ·12170Hietoinen (Hausjärvi)
  • ·17630Vesijako (Padasjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 725. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 940. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna18. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33410Lentävänniemi

Tampere

Mediaanitulot
24 455 €
Väkiluku
5 594
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
32100Ypäjä Keskus

Ypäjä

Mediaanitulot
24 454 €
Väkiluku
1 888
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
46860Anjalankoski Keskus

Kouvola

Mediaanitulot
24 457 €
Väkiluku
490
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
43250Kolkanlahti

Saarijärvi

Mediaanitulot
24 459 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle