Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25330
Vertaa

Kuusjoki Keskus

25330·Salo
9,6 × 11 km

Postinumeroalueella Kuusjoki Keskus (25330), Salo, asuu 787 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 076 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 28/40 (Salo)Väkiluku: sija 16/40 (Salo)
Väkiluku
787-0,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 076 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,6 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
84,5 %
Vuokra: 14,0 %
Lapsiperheet
19,3 %
Yksinasuvat
43,0 %
Työttömyysaste
9,4 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 30,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kuusjoki Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku787-0,1 %
Mediaanitulot25 076 €+18,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)923 €/m²-
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,6 %+1,3 %
Työttömyysaste9,4 %-0,7 %
Omistusasunnot84,5 %-
Lapsiperheet19,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,5 %
Vuokra14,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,3 %
Yksinasuvat43,0 %
Muut taloudet37,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kuusjoki Keskus

Mitkä ovat alueen Kuusjoki Keskus (25330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 076 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kuusjoki Keskus (25330) on?
787 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kuusjoki Keskus (25330)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 923 €/m² (2022). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kuusjoki Keskus on?
Kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa ja 14,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Kuusjoki Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 28 / 40. Korkeakoulutetut: 21,6 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·25340Kanunki
  • ·24260Ollikkala
  • ·25320Raatala
  • ·25190Inkere
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·25370Hiisi
  • ·24240Rappula
  • ·24100Salo Keskus
  • ·31500Koski Tl (Koski Tl)
  • ·31520Pitkäjärvi (Somero)
  • ·31450Häntälä (Somero)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 524. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 198. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo28. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52300Ristiina Keskus

Mikkeli

Mediaanitulot
25 077 €
Väkiluku
2 638
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
33710Kaukajärvi

Tampere

Mediaanitulot
25 080 €
Väkiluku
19 097
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
49290Vastila

Pyhtää

Mediaanitulot
25 082 €
Väkiluku
342
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
51260Tahkomäki

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 083 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle